PAFOOTBALLNEWS

Week 10 Scoreboard

Schedule and scores for Week 10 powered by

epa_125wpa_125

 

 

 

 

District 1 - Week 10   
Academy Park (8-2) 20 Glen Mills (4-6) 19
Bishop Shanahan (7-3) 39 Avon Grove (0-10) 6
Buena Regional (NJ) 41 Bristol (7-3) 6
Central Bucks East (5-5)35 Quakertown Community (9-1) 21
Chester (4-6) 30 Interboro (5-5) 12
Chichester (3-6) 7 Penn Wood (0-10) 6
Coatesville (10-0) 47 Downingtown West (6-4) 33
Council Rock South (6-4) 40 Council Rock North (6-4) 29
Delaware County Christian (7-2) 44 Calvary Christian (6-3) 35
Downingtown East (7-3) 28 West Chester Henderson (7-3) 7
Garnet Valley (8-2) 27 Conestoga (7-3) 14
Great Valley (9-1) 55 Kennett (1-9) 21
Hatboro-Horsham (3-7) 35 Cheltenham (5-5) 27
Haverford High (7-3) 17 Ridley (7-3) 8
Jenkintown (5-5) 34 Valley Forge Military (4-5) 28
Methacton (7-3) 44 Phoenixville (1-9) 6
New Hope Solebury (4-5)27 Lower Moreland (1-9) 14
Norristown (4-6) 18 Harry S. Truman (6-4) 17
North Penn (7-3) 28 Abington (5-5) 0
Owen J. Roberts (2-8)21 Pope John Paul II (1-9) 19
Penncrest (3-7) 37 Marple-Newtown (4-6) 21
Pennridge (7-3) 48 Bensalem (0-10) 14
Pennsbury (9-1) 17 Neshaminy (4-6) 3
Perkiomen Valley (9-1)56 Upper Perkiomen (4-6) 7
Plymouth-Whitemarsh (7-3) 30 Springfield-Montco (4-6) 13
Pottsgrove (7-3) 38 Boyertown (5-5) 6
Souderton (4-6) 14 Central Bucks South (7-3) 10
Spring-Ford (7-3) 40 Pottstown (2-8) 0
Springfield-Delco (10-0) 36Harriton (1-9) 7
Strath Haven (4-6) 26 Radnor (3-7) 16
Unionville (6-4) 56 Oxford Area (2-8) 18
Upper Darby (5-5)70 Lower Merion (2-8) 6
Upper Dublin (9-1)42Upper Merion (1-9) 0
Upper Moreland (7-3)44 Wissahickon (2-8) 21
West Chester East (4-6) 36 Sun Valley (3-7) 17
West Chester Rustin (9-1) 42 Octorara Area (5-5) 14
William Tennent (4-6)2 Central Bucks West (2-8) 0
District 2 - Week 10   
Berwick (8-2) 56 Hazleton Area (1-9) 6
Coughlin (6-4) 28 Tunkhannock (0-10) 9
Crestwood (10-0) 50 Pottsville (0-10) 20
Dallas (6-4) 27 Lake-Lehman (6-4) 26
Delaware Valley (9-1) 34 Wallenpaupack (5-5) 13
Dunmore (9-1) 41 Riverside (3-7) 18
G.A.R. (7-3) 46 Meyers (3-7)19
Hanover Area (6-4) 38 Nanticoke (4-6) 21
Honesdale (7-3) 28 Montrose (1-9) 14
Lackawanna Trail (7-3) 55 Holy Cross (1-9) 20
Mid-Valley (1-9) 35 Carbondale Area (3-7) 34
Northwest Area (8-2) 34 Holy Redeemer (3-7) 13
Old Forge (10-0) 26 Susquehanna Community (6-4) 12
Scranton (7-3) 16 Abington Heights (4-6) 3
Scranton Prep (8-2)40 West Scranton (2-8) 0
Valley View (4-6) 29 North Pocono (4-6) 0
Western Wayne (6-4) 42 Lakeland (4-6) 26
Wyoming Area (3-7) 28 Pittston Area (3-7) 7
Wyoming Valley West (8-2) 35 Williamsport (2-8) 25
District 3 - Week 10   
Annville-Cleona (8-2) 35 Pequea Valley (5-5) 3
Berks Catholic (10-0) 19 Wyomissing (9-1) 14
Bermudian Springs (10-0) 42 Biglerville (5-5) 7
Bishop McDevitt (10-0)35 Lower Dauphin (8-2) 14
Boiling Springs (6-4) 20 Steelton-Highspire (5-5) 12
Bucktail (1-8) 62 Carson Long (0-8) 16
Camp Hill (8-2) 51 Middletown (4-6) 21
Carlisle (5-5) 40 Harrisburg (6-4) 0
Cedar Cliff (8-2) 42 Red Land (7-3) 13
Cedar Crest (3-7) 43 Penn Manor (6-4) 28
Central Dauphin (8-2) 20 Central Dauphin East (8-2) 14
Central York (5-5) 42 William Penn (3-7) 31
Cocalico (7-3) 28 Lancaster Catholic (4-6) 26
Cumberland Valley (8-2) 41 Chambersburg (1-9) 0
Dallastown (9-1) 20 Red Lion (6-4) 15
Delone Catholic (6-4) 42 Hanover (2-8) 18
Donegal (7-3) 67 Ephrata (0-10) 21
Dover (5-5) 45 Susquehannock (1-9)16
East Pennsboro (8-2) 50 Northern (3-7) 22
Eastern York (7-3) 42 York Suburban (4-6) 7
Exeter (8-2) 30 Daniel Boone (6-4) 13
Fleetwood (6-4) 63 Kutztown (0-10) 13
Governor Mifflin (9-1) 49 Conrad Weiser (6-4) 14
J.P. McCaskey (4-6) 42 Conestoga Valley (3-7)41
Lampeter-Strasburg (8-2) 35 Garden Spot (7-3) 14
Lebanon (3-7) 36 Elizabethtown (0-10) 31
Littlestown (3-7) 25 Fairfield (5-5) 20
Manheim Central (7-3)34 Solanco (6-4) 3
Manheim Township (7-3) 35 Hempfield (6-4) 14
Mechanicsburg (3-7) 30 Hershey (2-8) 14
Millersburg (5-5) 49 Kennard-Dale (1-9) 18
Milton Hershey (8-2) 48 Trinity (3-7) 10
Newport (8-2) 49 Tri-Valley (5-5) 12
Northeastern (5-5) 28 New Oxford (0-10) 13
Northern Lebanon (9-1) 71 Columbia (2-8) 14
Palmyra (5-5) 28 West Perry (0-10) 20
Pine Grove (5-5) 35 Halifax (1-9) 20
Reading (6-4) 30 Muhlenberg (2-8) 14
Schuylkill Valley (5-5) 35Hamburg (1-9) 21
Shippensburg (5-5) 42 Greencastle-Antrim (6-4) 28
South Western (5-5)28 Spring Grove (3-7) 10
Susquehanna Township (3-7) 57 James Buchanan (3-7) 6
Twin Valley (3-7) 48 ELCO (4-6) 6
Upper Dauphin (5-5) 35 Susquenita (0-10) 28
Waynesboro (6-4)71 Big Spring (2-8) 0
West York (9-1) 49 Gettysburg (8-2) 26
Wilson West Lawn (10-0) 19 Warwick (2-8) 2
York Catholic (7-3) 26 York County Tech (1-9) 0
District 4 - Week 10   
Athens (4-6) 49 Sayre (3-7) 0
Bloomsburg (3-7) 24 Central Columbia (3-7)14
Bucktail (1-8) 62 Carson Long (0-8) 16
Hughesville (6-4) 21 Muncy (4-6) 0
Lewisburg (7-3) 28 Mifflinburg (3-7) 6
Line Mountain (5-5) 48 East Juniata (2-8) 6
Montoursville (6-4) 38 Loyalsock Township (7-3) 27
Mount Carmel (7-3) 33 Shamokin (5-5) 32
Otto-Eldred (4-6) 8 Cowanesque Valley (1-9) 6
Pius X (8-2) 48 Col-Mont Vo-Tech (3-7) 6
Shikellamy (6-4) 35 Milton (1-9) 7
South Williamsport (9-1) 69 Montgomery (2-8) 20
Southern Columbia (10-0) 28 Selinsgrove (7-3) 21
Towanda (6-4) 42 Wyalusing (5-5) 10
Troy (9-1) 23 Canton (5-5) 8
Warrior Run (3-7) 49 Danville (1-9) 14
Wellsboro (8-2) 28 North Penn (8-2) 26
Wyoming Valley West (8-2) 35 Williamsport (2-8) 25
District 5 - Week 10   
Bedford (9-1) 28 Forest Hills (5-5) 27
Berlin-Brothersvalley (9-1) 38 Portage (9-1) 14
Bishop Guilfoyle (10-0) 27 Somerset (9-1) 3
Northern Bedford (5-5) 19 Northern Cambria (4-6)6
Tussey Mountain (8-2) 38 Everett (5-5) 21
Tyrone (9-1) 28 Chestnut Ridge (8-2) 15
District 6 - Week 10   
Altoona (8-2) 27 Bethel Park (6-4) 17
Bedford (9-1) 28 Forest Hills (5-5) 27
Bellefonte (3-7) 28 Bald Eagle (2-8) 7
Bellwood-Antis (8-2)63 Philipsburg-Osceola (0-10) 3
Berlin-Brothersvalley (9-1) 38 Portage (9-1) 14
Bishop Guilfoyle (10-0) 27 Somerset (9-1) 3
Blairsville (10-0) 52 Redbank Valley (7-2) 6
Central Cambria (5-5) 28 Westmont Hilltop (1-9) 0
Central Martinsburg (8-2) 35 Ligonier Valley (4-6) 3
Farrell (7-3) 51 United (1-9)0
Glendale (4-6) 16 Marion Center (2-8) 0
Greater Johnstown (7-3) 49 Cambria Heights (1-9) 21
Huntingdon (5-5) 37 Juniata Valley (1-9) 15
Jersey Shore (10-0) 56 Central Mountain (1-9) 13
Mount Union (10-0) 41 Penns Valley (2-8) 12
Northern Bedford (5-5)19 Northern Cambria (4-6) 6
Penn Cambria (6-4)27 Bishop McCort (2-8) 0
Penns Manor (8-2) 14 Keystone (3-7) 13
Purchase Line (6-4) 50 Saltsburg (1-9) 14
Richland Township (4-6) 35 Bishop Carroll (1-9) 20
Southern Huntingdon (5-5) 24 Claysburg-Kimmel (1-9) 14
State College (4-6) 47Mifflin County (1-9) 12
Tyrone (9-1) 28 Chestnut Ridge (8-2) 15
Williamsburg (6-4) 32 Homer-Center (7-3) 13
Nov. 3, 2104
West Branch (2-7) at Moshannon Valley (6-3) 7:00PM
District 7 (WPIAL) - Playoffs   
Quad A
Altoona (8-2) 27 Bethel Park (6-4) 17
McKeesport (9-1)35 Mount Lebanon (5-5) 10
North Allegheny (8-2) 24 Upper Saint Clair (4-6)0
Penn-Trafford (10-0) 40 Fox Chapel (4-6) 13
Pine-Richland (10-0) 63 Connellsville (3-7) 6
Pittsburgh Central Catholic (9-1) 42 Norwin (5-5) 7
Plum (6-4) 17 Penn Hills (7-3) 6
Woodland Hills (8-2) 41 North Hills (6-4) 2
Triple A
Central Valley (10-0) 48 Laurel Highlands (3-7)26
Franklin Regional (7-3)20 Belle Vernon Area (5-5) 0
Hampton (9-1)33 New Castle (4-6) 14
Indiana (7-3) 42 West Mifflin (6-4) 12
Mars (7-3) 42 Montour (7-3) 27
Ringgold (9-1) 24 Gateway (4-6) 14
Thomas Jefferson (10-0) 49 Moon (4-6) 14
West Allegheny (9-1) 38 Knoch (4-6)0
Double A
Aliquippa (10-0) 55 Kittanning (6-4) 20
Apollo-Ridge (9-1) 58 Beaver Falls (7-3) 40
Highlands (10-0) 24 New Brighton (6-4) 19
Mount Pleasant (8-2) 38 Shady Side Academy (6-4) 0
Seton-LaSalle (9-1) 20 McGuffey (7-3) 0
South Fayette (10-0) 65 Waynesburg (6-4) 6
South Park (8-2) 21 Beaver (7-3) 20
Washington (10-0) 34 Steel Valley (6-4) 7
Single A
Avonworth (9-1) 34 Mapletown (7-3) 0
Cardinal Wuerl North Catholic (10-0) 69 Avella (5-5) 13
Clairton (10-0) 62 Chartiers-Houston (5-5) 3
Jeannette (9-1) 50Brentwood (6-4) 19
Neshannock (10-0) 48 Greensburg Central Catholic (5-5) 3
Riverside (6-4) 21 Bethlehem-Center (8-2) 20
Shenango (7-3) 35 Springdale (6-4) 7
South Side Area (7-3) 26 Frazier (9-1) 12
Non-Playoff
West Shamokin (4-5)53Curwensville (6-3)14
District 8 - Playoffs   
City League Championship
Brashear (5-3) 42Allderdice (8-2) 14
District 9 - Week 10   
AML Championship Game
Ridgway (9-1) 28Cameron County (4-6)21
Non-Playoff
Blairsville (10-0) 52 Redbank Valley (7-2) 6
Cochranton (6-3) 35 Allegheny-Clarion Valley (0-10) 0
Clarion (9-1)59 Brookville (2-8) 0
DuBois (8-2) 35 Karns City (9-1) 31
Kane (6-3) 48 Clarion-Limestone (1-9) 6
Mercer (2-8) 43 Brockway (5-5) 14
Penns Manor (8-2) 14 Keystone (3-7) 13
Saint Marys (7-3) 37 Elk County Catholic (8-2) 0
Sheffield (2-8) 22 Eisenhower (4-6) 21
Union (5-5) 30 Moniteau (5-5) 22
Warren (4-6)36Bradford (2-8)27
West Shamokin (5-5)53Curwensville (6-4)14
District 9 AAA Championship at DuBois
Clearfield35Punxsutawney8
District 10 - Week 10   
Cambridge Springs (8-2) 26 Northwestern (5-5) 13
Cathedral Prep (10-0) 44 Erie East (0-10) 0
Cochranton (5-3) 35 Allegheny-Clarion Valley (0-9) 0
Conneaut (9-1) 45 Oil City (5-5) 13
Corry (2-8) 48 Union City (0-10) 12
Farrell (7-3) 51 United (1-9) 0
General McLane (5-5) 35 Strong Vincent (2-8)14
Greenville (9-1) 42 Sharpsville (7-3) 27
Harbor Creek (5-5) 35 Saegertown (3-7) 12
Iroquois (6-4) 39 Mercyhurst Prep (2-8)18
McDowell (6-4) 36 Erie Central Tech (6-4) 14
Meadville (6-4) 44 Franklin (1-9) 27
Mercer (2-8) 43 Brockway (5-5) 14
North East (6-4) 35 Reynolds (3-7) 21
Seneca (7-3) 37 Youngsville (1-9) 18
Sheffield (2-8) 22 Eisenhower (4-6) 21
Slippery Rock (10-0) 27 Wilmington (5-4) 7
Titusville (4-6) 54 Maplewood (3-7) 6
Warren (4-6)36Bradford (2-8)27
West Middlesex (8-2) 31 Fort LeBoeuf (4-6) 7
District 11 - Week 10   
Bangor (3-7) 10 Pen Argyl (2-8) 0
Bethlehem Catholic (9-1) 28 Allentown Central Catholic (2-8) 13
Bethlehem Freedom (8-2) 29Bethlehem Liberty (5-5) 0
Blue Mountain (8-2)35 Schuylkill Haven (4-6) 7
Crestwood (10-0) 50 Pottsville (0-10) 20
East Stroudsburg North (5-5) 33 East Stroudsburg South (4-6) 21
Easton (10-0) 54 Nazareth (2-8) 13
Juniata (9-1) 38 Williams Valley (6-4) 31
Lehighton (8-2) 41 Jim Thorpe (7-3) 6
Louis E. Dieruff (4-6) 35 William Allen (0-10) 0
Mahanoy Area (5-5) 28 Shenandoah Valley (0-10) 7
Marian Catholic (7-3) 27 Tamaqua (5-5) 8
Minersville (3-7) 42 Nativity BVM (4-6) 15
Newport (8-2)49 Tri-Valley (5-5) 12
North Schuylkill (10-0) 59 Panther Valley (1-9) 0
Northwestern Lehigh (9-1) 43 Catasauqua (3-7) 7
Palmerton (7-3) 21 Northern Lehigh (5-5) 0
Parkland (8-2) 41 Emmaus (5-5) 14
Pine Grove (5-5) 35 Halifax (1-9) 20
Pius X (8-2) 48 Col-Mont Vo-Tech (3-7) 6
Pocono Mountain East (2-8) 38 Pocono Mountain West (1-9) 35
Saucon Valley (9-1) 38 Palisades (7-3) 14
Southern Lehigh (9-1) 42 Salisbury Township (4-6) 34
Stroudsburg (10-0) 35 Pleasant Valley (6-4) 32
Whitehall (8-2) 35 Northampton (1-9) 7
Wilson Area (2-8) 21 Notre Dame (0-10) 0
District 12 - Week 10   
Abraham Lincoln (3-6)7 Kensington (3-6) 0
Benjamin Franklin (8-0) 63 Samuel S. Fels (3-7) 6
Boys Latin (5-5) 38 Philadelphia Central (1-9) 14
Delaware Valley Charter (9-1)52 Strawberry Mansion (1-8) 0
George Washington (6-4) 21 John Bartram (6-4) 8
Kipp-DuBois (4-4) 16 Bishop McDevitt (3-7)14
Martin Luther King (5-5)28 Frankford (4-6) 20
Neumann-Goretti (6-4)24 Lansdale Catholic (5-5) 12
Olney (5-5)39 School of the Future (0-10) 14
Prep Charter (8-0) 62 Academy of Palumbo (1-8) 0
Roxborough (5-5)35 Jules E. Mastbaum (1-9) 18
Simon Gratz (9-1) 24 Northeast (4-6) 8
West Catholic (7-3)54 Conwell Egan Catholic (3-7) 0