PAFOOTBALLNEWS

2015 Week 11 Scoreboard – Playoffs

Here are the scores for Pennsylvania High School Football for Week 11:

DISTRICT 1

Friday, November 13th
CLASS 4A First Round
Upper Darby 59, Council Rock North 34
Upper Dublin 35, Garnet Valley 3
Neshaminy 31, Spring-Ford 16
North Penn 48, Unionville 7
Perkiomen Valley 35, Haverford High 28
Downingtown East 35, Plymouth-Whitemarsh 28

CLASS 3A Quarterfinals
Great Valley 17, Interboro 8
Marple-Newtown 20, Pottsgrove 7
Upper Moreland 33, Pottstown 6
Academy Park 14, Springfield-Delco 7

CLASS 2A Semifinals
Springfield-Montco 26, Bristol 12
New Hope Solebury 27, Lower Moreland 0

DISTRICT 1/12 SUBREGIONAL CLASS 1A Semifinals
Delaware County Christian 32, Calvary Christian 14

NON-PLAYOFF
Northampton 47, Pope John Paul II 18
Avon Grove 6,  Chichester 0
Sun Valley 34, Harriton 0
Owen J. Roberts 38, Hatboro-Horsham 31
Upper Merion 26, Methacton 10
Pennridge 17, Ridley 14
Strawberry Mansion 20,  Morrisville 19
Strath Haven48, Phoenixville 13

Saturday, November 14th
CLASS 4A First Round
Pennsbury 35, Downingtown West 28
Quakertown 7, Central Bucks East 6

DISTRICT 1/12 SUBREGIONAL CLASS 1A Semifinals
Bishop McDevitt 51, Jenkintown 7

NON-PLAYOFF
Radnor 34, Lower Merion 0


DISTRICT 2

Friday, November 13th
DISTRICT 2/4/11 CLASS 4A SUBREGIONAL Quarterfinals
Parkland 28, Delaware Valley 10
Wyoming Valley West 51, Nazareth 34

CLASS 2A Semifinals
Lake-Lehman 35, Lakeland 8
Dunmore 41, Northwest Area 20

CLASS 1A Semifinals
Lackawanna Trail 45, Holy Cross 6
Old Forge 21, Susquehanna 0

EASTERN CONFERENCE 2A Semifinals
Meyers 13, Palisades 7
Riverside 39,  Mount Carmel 19

NON-PLAYOFFS
Scranton 21, West Scranton 14

Saturday, November 14th
CLASS 2A Semifinals
Scranton Prep 28, Dallas 2
Berwick 7, Coughlin 6

EASTERN CONFERENCE CLASS 3A Semifinal
Allentown Central Catholic 54, Valley View 27

 

DISTRICT 3
Friday, November 13th
CLASS 4A First Round
Central Dauphin 59, Carlisle 39
Lower Dauphin 22, Cedar Cliff 12
Exeter Township 46, Cedar Crest 0
Central Dauphin East 42, Dallastown 21
Manheim Township 34, Governor Mifflin 19
Wilson 56, Harrisburg 6
Cumberland Valley 48, Red Lion 21
Hempfield 23, South Western 21

CLASS 3A First Round
Susquehanna Township 42, Conrad Weiser 3
East Pennsboro 42, Middletown 20
Bishop McDevitt 20, Milton Hershey 0
Northeastern 48, Northern Lebanon 12
Lampeter-Strasburg 41, Palmyra 20
Solanco 43, Shippensburg 0
Manheim Central 51, Spring Grove 3
Northern 30, York Suburban 16

CLASS 2A Quarterfinals
Berks Catholic 61, Annville-Cleona 14
Biglerville 30, Hanover 7
Newport 45, Boiling Springs 8

EASTERN CONFERENCE CLASS 4A Semifinal
Reading 25, Pleasant Valley 7

Saturday, November 14th
CLASS 2A Quarterfinals
Wyomissing 42, Hamburg 6

 

DISTRICT 4
Friday, November 13th
CLASS 3A Semifinals

Selinsgrove 62, Col-Mont Vo-Tech 8
Jersey Shore 41, Shikellamy 13

CLASS 2A Quarterfinals
Athens 20, Danville 17
Hughesville 24,  Loyalsock Township 14
Montoursville 10, Lewisburg 7
Southern Columbia 42, Troy Area 22

CLASS 1A Semifinals
Wellsboro 14, Muncy 0
North Penn 28, South Williamsport 14

EASTERN CONFERENCE 4A Semifinals
Emmaus 61, Williamsport 22

EASTERN CONFERENCE CLASS 2A Semifinals
Riverside 39, Mount Carmel 19

 

DISTRICT 5
Friday, November 13th
DISTRICT 5/6/8/9 CLASS 3A SUBREGIONAL Semifinal

Somerset 24, University Prep 14

DISTRICT 5/8 CLASS 2A SUBREGIONAL Semifinal
Chestnut Ridge 14, Westinghouse 6

CLASS 1A Quarterfinal
Northern Bedford 28, Everett 0

Saturday, November 13th
CLASS 1A Quarterfinal
Meyersdale 17, Shade 0

 

DISTRICT 6
Friday, November 13th
DISTRICT 6/9 CLASS 4A SUBREGIONAL Final
State College 41, DuBois 7

DISTRICT 5/6/8/9 CLASS 3A SUBREGIONAL Final
Greater Johnstown 20, Clearfield 14

CLASS 2A Quarterfinals
Central Martinsburg 35, Forest Hills 6
Tyrone 24, Huntingdon 21

CLASS 1A Quarterfinals
Bishop Guilfoyle 49, Cambria Heights 6
Moshannon Valley 40, Northern Cambria 20

Saturday, November 14th
CLASS 2A Quarterfinals
Ligonier Valley 34, Mount Union 13
Juniata 42, Southern Huntingdon 0

CLASS 1A Quarterfinals
Penns Manor 49, Westmont Hilltop 7
Portage 67, Bellwood-Antis 23

 

DISTRICT 7 (WPIAL)

Friday, November 13th
CLASS 4A Quarterfinals
Woodland Hills 40, Bethel Park 20
Penn-Trafford 39, McKeesport 32
Pine-Richland 43, Mount Lebanon 13
Pittsburgh Central Catholic 31, North Allegheny 17

CLASS 3A Quarterfinals
Franklin Regional 28, Belle Vernon 7
Central Valley 42, Hampton 9
Mars35, Ringgold 0
Thomas Jefferson 14, West Allegheny 0

CLASS 2A Quarterfinals
South Fayette 54, Beaver 7
Freeport 24, Washington 14
Aliquippa 46, Seton-LaSalle 6
Steel Valley 24, Beaver Falls 18

CLASS 1A Quarterfinals
Clairton46, Avonworth 21
Cardinal Wuerl North Catholic 49, Bishop Canevin 20
Jeannette 25, Neshannock 15
Frazier 14, Shenango 13

 

DISTRICT 8
Friday, November 13th
DISTRICT 5/6/8/9 CLASS 3A SUBREGIONAL Semifinal
Somerset 24, University Prep 14

DISTRICT 5/8 CLASS 2A SUBREGIONAL Semifinal
Chestnut Ridge 14, Westinghouse 6

 

DISTRICT 9
Friday, November 13th
DISTRICT 6/9 CLASS 4A SUBREGIONAL Final
State College 41, DuBois 7

DISTRICT 5/6/8/9 CLASS 3A SUBREGIONAL Final
Greater Johnstown 20, Clearfield 14

CLASS AA Semifinal
Moniteau 17, Saint Marys 6

CLASS A Quarterfinals
Redbank Valley 24, Coudersport 16
Curwensville 46, Clarion 14
Brockway 20, Elk County Catholic 6
Kane 29, Port Allegany 6

 

DISTRICT 10
Friday, November 13th
CLASS 4A Final
McDowell 35, General McLane 30

CLASS 1A Quarterfinals
Farrell 44, Eisenhower 0
Sharpsville 49, Maplewood 14
West Middlesex 27, Iroquois 20
Cambridge Springs 34, Wilmington 6

Saturday, November 14th
CLASS 3A Quarterfinals
Franklin 31, Erie Central Tech 22
Conneaut 56, Erie East 6
Cathedral Prep 62, Meadville 8

CLASS 2A Quarterfinals
Sharon 59, Harbor Creek 0
Fairview 28, Slippery Rock 21
Greenville 50, Fort LeBoeuf 0
Hickory 41, North East 8

 

 

DISTRICT 11
Friday, November 13th
DISTRICT 2/4/11 CLASS 4A SUBREGIONAL Quarterfinals
Parkland 28, Delaware Valley 10
Easton 20, Freedom 3
Wyoming Valley West 51, Nazareth 34

CLASS 2A Semifinals
Notre Dame 35, North Schuylkill 15
Northwestern Lehigh 27, Salisbury Township 14

CLASS 1A Semifinals
Marian Catholic 21, Mahanoy Area 12
Tri-Valley 36, Williams Valley 12

EASTERN CONFERENCE CLASS 4A Semifinal
Emmaus 61, Williamsport 22
Reading 25, Pleasant Valley 7

EASTERN CONFERENCE CLASS 3A Semifinal
Southern Lehigh 24, Jim Thorpe 6

EASTERN CONFERENCE CLASS 2A Semifinals
Meyers 13, Palisades 7

NON-PLAYOFFS
Northampton 47, Pope John Paul II 18

Saturday, November 14th
DISTRICT 2/4/11 CLASS 4A SUBREGIONAL Quarterfinals
Bethlehem Liberty 44, Stroudsburg 0

CLASS 3A Semifinals
Saucon Valley 14,  Bethlehem Catholic 6
Lehighton 27, Blue Mountain 7

EASTERN CONFERENCE CLASS 3A Semifinals
Allentown Central Catholic 54, Valley View 27

DISTRICT 12
Friday, November 13th
CLASS 4A Quarterfinals
Northeast 18, Frankford 12
Simon Gratz 19, Philadelphia Central 6
Saint Joseph’s Prep 49, Roman Catholic 13

CLASS 2A Semifinal
Delaware Valley Charter 36, Prep Charter 7

NON-PLAYOFFS
Strawberry Mansion 20, Morrisville 19

Saturday, November 14th
CLASS 4A Quarterfinals
LaSalle College HS 27, Father Judge 6

CLASS 3A Quarterfinals
Archbishop Ryan 7, Bonner-Prendie 6
Imhotep Charter School 70, Dobbins Randolph 0
West Philadelphia 28, Overbrook 8
Archbishop Wood 49, Archbishop Carroll 6

CLASS 2A Semifinal
West Catholic 7, Lansdale Catholic 6

DISTRICT 1/12 CLASS 1A SUBREGIONAL Semifinal
Bishop McDevitt 51, Jenkintown 7

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *