PAFOOTBALLNEWS

2015 Week 12 Scoreboard

Here are the scores for the Week 12 playoff games for Pennsylvania High School Football:

DISTRICT 1
Friday, November 20th
CLASS 4A Quarterfinals
Neshaminy 31, Quakertown 17
North Penn 27, Downingtown East 14
Upper Dublin 45, Upper Darby 14

CLASS 3A Semifinals
Academy Park 39, Great Valley 14
Upper Moreland 28, Marple-Newtown 20

CLASS 2A Final
New Hope Solebury 14, Springfield-Montco 7

DISTRICT 1/12 SUBREGIONAL CLASS 1A Final
Bishop McDevitt 21, Delaware County Christian 9

Saturday, November 21st
CLASS 4A Quarterfinals
Pennsbury41, Perkiomen Valley 28

NON-PLAYOFFS
Archbishop Carroll 20, Norristown 7

DISTRICT 2
Friday, November 20th
District 2/4/11 Class 4A Subregional Semifinal
Wyoming Valley West 55, Bethlehem Liberty 35

CLASS 3A Final
Scranton Prep 37, Berwick 7

CLASS 2A Final
Dunmore 28, Lake-Lehman 13

CLASS 1A Final

Old Forge 49, Lackawanna Trail 14

EASTERN CONFERENCE CLASS 2A Final
Riverside 28, Meyers 16

DISTRICT 3
Friday, November 20th
CLASS 4A Quarterfinals

Central Dauphin East 20, Wilson 14
Cumberland Valley 35, Exeter Township 17
Hempfield 31,  Manheim Township 28
Central Dauphin 21, Lower Dauphin 13

CLASS 3A Quarterfinals
Manheim Central 47, East Pennsboro 15
Solanco 54, Lampeter-Strasburg 20
Bishop McDevitt 49, Northern 21
Susquehanna Township 42, Northeastern 14

CLASS 2A Semifinals
Berks Catholic 41, Newport 20

CLASS 1A Semifinals
Camp Hill 46, Millersburg 20
York Catholic 21, Steelton-Highspire 14

EASTERN CONFERENCE CLASS 4A Final
Emmaus 56, Reading 13

Saturday, November 21st
CLASS 2A Semifinals
Wyomissing 42, Biglerville 14

DISTRICT 4
Friday, November 20th
CLASS 3A Final
Selinsgrove 24, Jersey Shore 15

CLASS 2A Semifinals
Southern Columbia 56, Hughesville 20
Montoursville 38, Athens 14

CLASS 1A Final
Wellsboro 33, North Penn 12

EASTERN CONFERENCE CLASS 1A Final
Schuylkill Haven 35, Bloomsburg 7

DISTRICT 5
Friday, November 20th
DISTRICTS 5/6/8/9 CLASS 3A SUBREGIONAL Final

Greater Johnstown 27, Somerset 14

CLASS 1A Semifinals
Berlin-Brothersvalley49, Meyersdale 7

Saturday, November 21st
CLASS 1A Semifinals
Northern Bedford 47, Conemaugh Township 21

DISTRICT 6
Friday, November 20th
DISTRICTS 5/6/8/9 CLASS 3A SUBREGIONAL Final
Greater Johnstown 27, Somerset 14

CLASS 2A Semifinals
Central Martinsburg 31, Ligonier Valley 13

CLASS 1A Semifinals
Bishop Guilfoyle 43, Portage 7

Saturday, November 21st
CLASS 2A Semifinals
Juniata 26, Tyrone 8

CLASS 1A Semifinals
Moshannon Valley28, Penns Manor 20


DISTRICT 7 (WPIAL)

Friday, November 20th
CLASS 4A Semifinals
Penn-Trafford 38, Pine-Richland 34
Pittsburgh Central Catholic 24, Woodland Hills 6

CLASS 3A Semifinals
Central Valley 48, Mars 41
Thomas Jefferson 34, Franklin Regional 21

CLASS 2A Semifinals
Aliquippa 36, Freeport 14
South Fayette27, Steel Valley 19

CLASS 1A Semifinals
Clairton 56, Frazier 15
Jeannette 22, Cardinal Wuerl North Catholic 14

DISTRICT 8
Friday, November 20th
DISTRICTS 6/8/9/10 CLASS 4A SUBREGIONAL SEMIFINAL
Erie McDowell 42, Brashear 2

DISTRICT 9
Friday, November 20th
CLASS 2A Final

Karns City 43, Moniteau 6

Saturday, November 21st
CLASS 1A Semifinals

Kane 49, Curwensville 13
Brockway 32, Redbank Valley 6

DISTRICT 10
Friday, November 20th
DISTRICTS 6/8/9/10 CLASS 4A SUBREGIONAL SEMIFINAL
Erie McDowell 42,  Brashear 2

CLASS 1A Semifinals
Farrell 40, Cambridge Springs 21
Sharpsville 46, West Middlesex 7

Saturday, November 21st
CLASS 3A Semifinals

Conneaut 60, Franklin 13
Erie Cathedral Prep 49, Oil City 14

CLASS 2A Semifinals
Hickory 55, Fairview 14
Sharon 15, Greenville 9

DISTRICT 11
Friday, November 20th
District 2/4/11 Class 4A Subregional Semifinal

Wyoming Valley West 55, Liberty 33
Parkland 37, Easton 0

CLASS 2A Final
Notre Dame 32, Northwestern Lehigh 22

CLASS 1A Final
Marian Catholic 33, Tri-Valley 0

EASTERN CONFERENCE CLASS 4A Final
Emmaus 56, Reading 13

EASTERN CONFERENCE CLASS 3A Final
Southern Lehigh 42, Allentown Central Catholic 41

EASTERN CONFERENCE CLASS 1A Final
Schuylkill Haven 35, Bloomsburg 7

Saturday, November 21st
CLASS 3A Final

Saucon Valley 56, Lehighton 20

DISTRICT 12
Friday, November 20th
CLASS 3A Semifinal (Philly Catholic League Final)

Archbishop Wood 35, Archbishop Ryan 7

DISTRICT 1/12 SUBREGIONAL CLASS 1A Semifinal
Bishop McDevitt 21, Delaware County Christian 9

Saturday, November 21st
CLASS 4A Semifinals
LaSalle College HS 29, Saint Joseph’s Prep 28
Simon Gratz 54, Northeast 18

CLASS 3A Semifinal
Imhotep Charter 64, West Philadelphia 0

CLASS 2A Final
West Catholic 28, Delaware Valley Charter 18

NON-PLAYOFFS
Archbishop Carroll 20,  Norristown 7

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *