PAFOOTBALLNEWS

Week 11 Scoreboard

Schedule and scores for Week 11 powered by

epa_125wpa_125

 

 

 

 

District 1 - Week 11   
Class AAAA First Round
Garnet Valley (9-2) 35 Central Bucks South (7-4) 15
Upper Dublin (10-1) 48 Council Rock North (6-5) 14
West Chester Rustin (10-1)47 Conestoga (7-4) 13
Pennsbury (10-1) 63 Downingtown West (6-5) 55
Coatesville (11-0) 35 Haverford High (7-4) 12
West Chester Henderson (8-3) 40 North Penn (7-4) 13
Quakertown (10-1)14 Pennridge (7-4) 10
Downingtown East (8-3) 27 Perkiomen Valley (9-2) 24
Class AAA Quarterfinals
Pottsgrove (8-3) 13 Academy Park (8-3) 12
Springfield-Delco (11-0) 27 Interboro (5-6) 6
Great Valley (10-1) 48 Octorara Area (5-6) 20
Bishop Shanahan (8-3)37 Upper Moreland (7-4) 7
Class AA Semifinals
Bristol (8-3) 39 Valley Forge Military (4-6) 12
Springfield-Montco (5-6) 35 New Hope Solebury (4-6) 19
Class A Subregional Semifinal
Calvary Christian (7-3) 21 Kipp-DuBois (4-5) 14
Delaware County Christian (8-2)33 Jenkintown (5-6) 13
Non-Playoffs
Upper Merion (2-9) 27 Bensalem (0-11) 13
Marple-Newtown (5-6)49 Chichester (3-7) 7
Cheltenham (6-5) 28 Harry S. Truman (6-5) 27
West Chester East (5-6)14 Hatboro-Horsham (3-8) 7
Northampton (2-9) 13 Owen J. Roberts (2-9) 7
Sun Valley (4-7) 34 Harriton (1-10) 28
Strath Haven (5-6)28 Archbishop Carroll (2-8) 20
Radnor (4-7) 34 Lower Merion (2-9) 0
District 2 - Week 11   
Class AAAA Subregional Quarterfinal
Delaware Valley (10-1) 38 Wyoming Valley West (8-3) 19
Class AAA Semifinals
Crestwood (11-0) 56 Dallas (6-5) 0
Berwick (9-2) 51 Scranton Prep (8-3) 29
Class AA Semifinals
Northwest Area (9-2) 26 G.A.R. (7-4) 20
Dunmore (10-1) 21Lake-Lehman (6-5) 7
Class A Semifinals
Old Forge (11-0) 59 Holy Cross (1-10) 0
Susquehanna Community (7-4) 31 Lackawanna Trail (7-4) 28
EC Class AAAA Semifinal
Emmaus (6-5) 15 Scranton (7-4) 6
EC Class AAA Semifinals
Fleetwood (7-4) 57 Honesdale (7-4) 27
Blue Mountain (9-2)35 Coughlin (6-5) 21
EC Class AA Semifinals
Northern Lehigh (6-5) 49 Western Wayne (6-5) 41
Pine Grove (5-5) at Hanover Area (6-4) 5:00PM (Sunday)
District 3 - Week 11   
Class AAAA First Round
Wilson West Lawn (11-0)21 Carlisle (5-6) 7
Manheim Township (8-3) 45 Exeter (8-3) 15
Hempfield (7-4) 36 Dallastown (9-2) 21
Cumberland Valley (9-2) 28 Penn Manor (6-5) 14
Central Dauphin (9-2) 42 Reading (6-5) 18
Governor Mifflin (10-1)49 Red Lion (6-5) 7
Central Dauphin East (9-2) 21 Harrisburg (6-5) 19
Lower Dauphin (9-2) 21 Cedar Cliff (8-3) 18
Class AAA First Round
Conrad Weiser (7-4) 35 Northern Lebanon (9-2) 22
Daniel Boone (7-4) 34 Lampeter-Strasburg (8-3) 14
West York (10-1) 35 Donegal (7-4) 14
Cocalico (8-3) 35 East Pennsboro (8-3) 0
Bishop McDevitt (11-0)42 Eastern York (7-4) 6
Manheim Central (8-3) 72 Garden Spot (7-4) 24
Milton Hershey (9-2) 27 Gettysburg (8-3) 14
Red Land (8-3) 40 Solanco (6-5) 14
Class AA Quarertfinals
Berks Catholic (11-0) 39 Biglerville (5-6) 3
Newport (9-2) 33 Annville-Cleona (8-3) 14
Bermudian Springs (11-0) 42 Schuylkill Valley (5-6) 0
Wyomissing (10-1) 42 Boiling Springs (6-5) 16
EC Class AAA Semifinal
Fleetwood (7-4) 57 Honesdale (7-4) 27
EC Class A Semifinal
Millersburg (6-5) 47 Upper Dauphin (5-6) 14
Non-Playoffs
Shenandoah Valley (1-10)17Kutztown (0-11)14
District 4 - Week 11   
Class AAA Semifinals
Jersey Shore (11-0) 37 Shamokin (5-6) 0
Selinsgrove (8-3) 31 Shikellamy (6-5) 17
Class AA Quarterfinals
Southern Columbia (11-0) 35 Hughesville (6-5) 13
Loyalsock Township (8-3) 20 Mount Carmel (7-4) 6
Towanda (7-4) 17 Troy Area (9-2) 6
Montoursville (7-4) 31 Lewisburg (7-4) 6
Class A Semifinals
South Williamsport (10-1) 55 Canton Area (5-6) 24
North Penn (9-2) 36 Wellsboro (8-3) 20
EC Class A Semifinals
Tri-Valley (6-5) 27 Line Mountain (5-6) 14
District 5 - Week 11   
District 5/6/8/9 Class AAA Subregional Semifinals
Somerset (10-1) 50 Punxsutawney (6-5) 12
District 5/8 Class AA Subregional
Chestnut Ridge (9-2) 35 Westinghouse (1-7) 0
Class A Quarterfinals
Berlin-Brothersvalley (10-1) 61 Conemaugh Township (3-7) 0
Meyersdale (8-2) 27Everett (5-6) 0
Tussey Mountain (9-2) 62 Windber (4-6) 20
Shade (7-3) 15 Northern Bedford (5-6) 0
District 6 - Week 11   
WPIAL Class AAAA Quarterfinal
Pine-Richland (11-0) 49 Altoona (8-3) 7
District 5/6/8/9 Class AAA Semifinals
Clearfield (9-2) 42 Greater Johnstown (7-4) 27
Somerset (10-1) 50Punxsutawney (6-5) 12
District 6 Class AA Quarterfinals
Tyrone (10-1) 35 Forest Hills (5-6) 7
Mount Union (11-0) 27 Southern Huntingdon (5-6) 7
Huntingdon (6-5) 28 Juniata (9-2) 21
Central Martinsburg (9-2) 28 Penn Cambria (6-5) 21
Class A Quarterfinals
Blairsville (11-0) 35 Moshannon Valley (6-4) 14
Bishop Guilfoyle (11-0) 49 Williamsburg (6-5) 0
Portage (10-1) 21 Homer-Center (7-4) 13
Bellwood-Antis (9-2) 14 Penns Manor (8-3) 11
District 7 (WPIAL) - Week 11
   
Class AAAA Quarterfinals
Pine-Richland (11-0) 49 Altoona (8-3) 7
McKeesport (10-1) 20 Plum (6-5) 5
Penn-Trafford (11-0)35North Allegheny (8-3)31
Pittsburgh Central Catholic (10-1) 28 Woodland Hills (8-3) 0
Class AAA Quarterfinals
West Allegheny (10-1) 37 Franklin Regional (7-4) 14
Central Valley (11-0) 41 Indiana (7-4) 14
Thomas Jefferson (11-0) 28 Mars (7-4) 13
Ringgold (10-1) 21 Hampton (9-2) 20
Class AA Quarterfinals
Washington (11-0) 58 Apollo-Ridge (9-2) 30
Aliquippa (11-0) 40 Mount Pleasant (8-3) 0
Seton-LaSalle (10-1) 28 Highlands (10-1) 21
South Fayette (11-0) 39 South Park (8-3) 21
Class A Quarterfinals
Avonworth (10-1) 31 Riverside (6-5) 14
Neshannock (11-0) 46 Jeannette (9-2) 32
Clairton (11-0) 68 Shenango (7-4) 7
Cardinal Wuerl North Catholic (11-0) 20 South Side Area (7-4) 6
District 8 - Week 11   
District 5/8 Subregional
Chestnut Ridge (9-2)35Westinghouse (1-7)0
District 9 - Week 11   
District 5/6/8/9 Class AAA Semifinals
Clearfield (9-2) 42 Greater Johnstown (7-4) 27
Somerset (10-1) 50 Punxsutawney (6-5) 12
Class AA Semifinal
Saint Marys (8-3) 7 Moniteau (5-6) 6
Class A Quarterfinals
Brockway (6-5) 28 Redbank Valley (7-3) 14
Clarion (10-1) 34 Curwensville (6-5) 13
Union (6-5) 18 Ridgway (9-2) 14
Kane (7-3) 39 Elk County Catholic (8-3) 0
District 10 - Week 11   
Class AAAA Championship
McDowell (7-4) 29 General McLane (5-6) 19
Class AAA Semifinals
Conneaut (10-1) 34 Erie Central Tech (6-5) 6
Cathedral Prep (11-0) 62 Meadville (6-5) 12
Class AA Quarterfinals
Hickory (8-2) 48 Girard (7-3) 14
Greenville (10-1) 41 Northwestern (5-6) 6
Slippery Rock (11-0) 62 Seneca (7-4) 21
Sharon (6-4) 35 Fairview (6-4) 0
Class A Quarterfinals
West Middlesex (9-2) 62 Cochranton (6-4) 0
Farrell (8-3) 24 Lakeview (7-3) 20
Sharpsville (8-3) 62 Iroquois (6-5) 35
Wilmington (6-4) 35 Cambridge Springs (8-3) 0
District 11 - Week 11   
District 2/4/11 Class AAAA Subregional
Bethlehem Freedom (9-2) 17 Whitehall (8-3) 14
Parkland (9-2) 33 Stroudsburg (10-1) 10
Easton (11-0) 46 Pleasant Valley (6-5) 0
Class AAA Semifinals
Bethlehem Catholic (10-1) 55 Lehighton (8-3) 18
Saucon Valley (10-1) 20 Southern Lehigh (9-2) 17
Class AA Semifinals
Northwestern Lehigh (10-1) 42 Palisades (7-4) 14
North Schuylkill (11-0) 38 Palmerton (7-4) 0
Class A Semifinals
Marian Catholic (8-3) 35 Williams Valley (6-5) 12
Pius X (9-2) 26 Mahanoy Area (5-6) 7
EC Class AAAA Semifinals
Emmaus (6-5) 15 Scranton (7-4) 6
Bethlehem Liberty (6-5) 36 East Stroudsburg South (4-7) 6
EC Class AAA Semifinals
Blue Mountain (9-2) 35 Coughlin (6-5) 21
EC Class AA Semifinals
Northern Lehigh (6-5) 49 Western Wayne (6-5) 41
Pine Grove (5-5) at Hanover Area (6-4) 5:00PM (Sunday)
EC Class A Semifinal
Tri-Valley (6-5) 27 Line Mountain (5-6) 14
Non-Playoff
Shenandoah Valley (1-10)17Kutztown (0-11)14
Northampton (2-9) 13 Owen J. Roberts (2-9) 7
District 12 - Week 11   
Boys Latin (6-5) 24 South Philadelphia (3-7) 20
Samuel S. Fels (4-7)38Kensington (3-7)6
Olney (6-5) 27 Thomas Edison (1-5) 6
Class AAAA Public Semfinals
Simon Gratz (10-1) 22 Martin Luther King (5-6) 14
Benjamin Franklin (9-0)36 George Washington (6-5) 19
Class AAAA Catholic Semfinals
Saint Joseph's Prep (6-3) 49 Father Judge (4-6) 7
LaSalle College HS (8-2) 49 Roman Catholic (4-6) 0
Class AAA Public Semfinals
West Philadelphia (7-2)21 Mastery North (5-5) 14
Imhotep Charter (9-1) 52 Overbrook (4-6) 6
Class AAA Catholic Semfinals
Archbishop Wood (9-1)56 Cardinal O'Hara (1-9) 12
Archbishop Ryan (5-5) 27 Bonner-Prendie (8-2) 14
Class AA Public Finals
Prep Charter (9-0) 14 Delaware Valley Charter (9-2) 12
Class AA Catholic Finals
Neumann-Goretti (7-4) 32 West Catholic (7-4) 14
District 1/12 Class A Subregional
Calvary Christian (7-3) 21 Kipp-DuBois (4-5) 14
Non-Playoffs
Strath Haven (5-6)28 Archbishop Carroll (2-8) 20