PAFOOTBALLNEWS

Week 2 Schedule

Week 2 Schedule by District

District 1
Friday, September 11, 2015

New Hope Solebury (1-0) at Valley Forge Military  (0-1) 3:30pm
Perkiomen School at Calvary Christian  (0-1) 3:45pm
Avon Grove (1-0) at Oxford  (0-1) 7pm
Bishop McDevitt (1-0) at Cheltenham (0-1) 7pm
Bishop Shanahan (0-1) at Pleasantville (NJ) 7pm
Bonner-Prendie (0-1) at Garnet Valley (0-1) 7pm
Central Bucks East (1-0) at Pennridge (1-0) 7pm
Central Bucks South (1-0) at Council Rock North (0-1) 7pm
Chester (0-1) at Haverford High (0-1) 7pm
Downingtown East (1-0) at Roman Catholic (0-1) 7pm
Downingtown West (1-0) at Neshaminy (1-0) 7pm
Episcopal Academy (1-0) at Conestoga (1-0) 7pm
Exeter Township (1-0) at Unionville (1-0) 7pm
George School (1-0) at Morrisville (1-0) 7pm
Harry S. Truman (1-0) at Upper Dublin (1-0) 7pm
Hatboro-Horsham (0-1) at Quakertown (1-0) 7pm
Howard D. Woodson (DC) at Coatesville (1-0) 7pm
Kennett (0-1) at West Chester East (0-1) 7pm
Methacton (0-1) at Perkiomen Valley (1-0) 7pm
Octorara (0-1) at Daniel Boone (1-0) 7pm
Owen J. Roberts (0-1) at Great Valley (1-0) 7pm
Penn Wood (1-0) at Marple-Newtown (1-0) 7pm
Penncrest (0-1) at Academy Park (1-0) 7pm
Pennsbury (1-0) at LaSalle College HS (1-0) 7pm
Plymouth-Whitemarsh (1-0) at Abington (0-1) 7pm
Pottstown (1-0) at Chichester (1-0) 7pm
Ridley (1-0) at Springfield-Delco (1-0) 7pm
Souderton  (0-1) at Central Bucks West (0-1) 7pm
South Philadelphia (1-0) at Glen Mills (0-1) 7pm
Spring-Ford (1-0) at Phoenixville (0-1) 7pm
Springfield-Montco (1-0) at Lansdale Catholic (1-0) 7pm
Sun Valley (0-1) at Radnor (1-0) 7pm
Upper Merion (0-1) at Harriton (0-1) 7pm
Upper Moreland (1-0) at Archbishop Carroll (0-1) 7pm
Upper Perkiomen (0-1) at Boyertown (0-1) 7pm
West Chester Henderson (1-0) at West Chester Rustin (0-1) 7pm
Wissahickon (1-0) at Norristown (1-0) 7pm
North Penn (0-1) at West Catholic (1-0) 7:30pm
Strath Haven (0-1) at Interboro (0-1) 7:30pm

Saturday, September 12, 2015
Bensalem (0-1) at Council Rock South (0-1) 11am
Upper Darby (1-0) at Frankford (0-1) 11am
Delaware County Christian (1-0) at Lower Merion (0-1) 1pm
Nativity BVM (0-1) at Jenkintown (1-0) 1pm
Pottsgrove (0-1) at Pope John Paul II (0-1) 1pm
Lower Moreland (0-1) at Academy of the New Church 1:30pm
William Tennent (1-0) at Samuel S. Fels 7pm

 

District 2
Friday, September 11, 2015
Berwick (1-0) at Pottsville (0-1) 7pm
Col-Mont Vo-Tech (0-1) at Nanticoke (0-1) 7pm
Coughlin (0-1) at West Scranton (1-0) 7pm
Delaware Valley (0-1) at Wyoming Valley West (1-0) 7pm
Dunmore (0-1) at Northwest (0-1) 7pm
Lackawanna Trail (0-1) at Riverside (0-1) 7pm
Mid-Valley (0-1) at Lake-Lehman (1-0) 7pm
Montrose (0-1) at Carbondale Area (1-0) 7pm
North Pocono (1-0) at Honesdale (0-1) 7pm
Old Forge (1-0) at Lakeland (1-0) 7pm
Susquehanna (1-0) at Meyers (1-0) 7pm
Valley View (1-0) at Pittston Area (0-1) 7pm
Wallenpaupack (1-0) at Dallas (1-0) 7pm
Western Wayne (0-1) at Tunkhannock (0-1) 7pm
Scranton (0-1) at Hazleton Area (1-0) 7:05pm

Saturday, September 12, 2015
G.A.R. (0-1) at Holy Cross (0-1) 1pm
Wyoming Area (0-1) at Scranton Prep (1-0) 1:30pm
Crestwood (0-1) at Abington Heights (1-0) 2pm
Blair Academy (NJ) at Wyoming Seminary (0-1) 7pm
Hanover Area (0-1) at Holy Redeemer (1-0) 7pm

 

District 3
Friday, September 11, 2015
Bermudian Springs (0-1) at Boiling Springs (1-0) 7pm
Big Spring (1-0) at Dover (1-0) 7pm
Camp Hill (1-0) at Halifax (1-0) 7pm
Cedar Cliff (1-0) at South Western (1-0) 7pm
Cedar Crest (1-0) at Lower Dauphin (1-0) 7pm
Central Dauphin (1-0) at Susquehanna Township (1-0) 7pm
Central York (1-0) at Cumberland Valley (1-0) 7pm
Chambersburg (0-1) at Shippensburg (0-1) 7pm
Conrad Weiser (0-1) at Twin Valley (0-1) 7pm
Delone Catholic (0-1) at Columbia (0-1) 7pm
East Pennsboro (0-1) at West Perry (0-1) 7pm
ELCO (0-1) at Palmyra (1-0) 7pm
Ephrata (0-1) at Cocalico (0-1) 7pm
Exeter Township (1-0) at Unionville (1-0) 7pm
Fleetwood (1-0) at Donegal (1-0) 7pm
Gettysburg (0-1) at New Oxford (1-0) 7pm
Governor Mifflin (0-1) at Lancaster Catholic (0-1) 7pm
Hamburg (1-0) at Annville-Cleona (1-0) 7pm
Hanover (1-0) at Kennard-Dale (0-1) 7pm
Hempfield (1-0) at Manheim Central (1-0) 7pm
James Buchanan (0-1) at Fairfield (0-1) 7pm
Juniata (1-0) at Newport (1-0) 7pm
Littlestown (0-1) at Greencastle-Antrim (1-0) 7pm
Manheim Township (0-1) at Red Lion (1-0) 7pm
Millersburg (0-1) at Williams Valley (0-1) 7pm
Milton Hershey (0-1) at Muhlenberg (0-1) 7pm
Northern (1-0) at Middletown (0-1) 7pm
Northern Lebanon (1-0) at Lebanon (0-1) 7pm
Octorara (0-1) at Daniel Boone (1-0) 7pm
Penn Manor (0-1) at Lampeter-Strasburg (0-1) 7pm
Pequea Valley (0-1) at Kutztown (0-1) 7pm
Red Land (1-0) at Carlisle (1-0) 7pm
Solanco (1-0) at Conestoga Valley (1-0) 7pm
Spring Grove (0-1) at Mechanicsburg (0-1) 7pm
State College (0-1) at Bishop McDevitt (1-0) 7pm
Susquehannock (0-1) at York Catholic (0-1) 7pm
Susquenita (1-0) at Line Mountain (0-1) 7pm
Tamaqua Area (0-1) at Schuylkill Valley (0-1) 7pm
Tri-Valley (1-0) at Upper Dauphin (0-1) 7pm
Warwick (0-1) at Garden Spot (1-0) 7pm
Waynesboro (1-0) at Biglerville (0-1) 7pm
West York (0-1) at Dallastown (1-0) 7pm
William Penn (3) (0-1) at J.P. McCaskey (0-1) 7pm
Wilson (1-0) at Central Dauphin East (1-0) 7pm
Wyomissing (1-0) at Trinity (1-0) 7pm
York County Tech (1-0) at Eastern York (1-0) 7pm
York Suburban (0-1) at Northeastern (1-0) 7pm

Saturday, September 12, 2015
Berks Catholic (1-0) at Steelton-Highspire (0-1) 11am
Reading (1-0) at Harrisburg (1-0) 1pm
Elizabethtown (0-1) at Hershey (0-1) 7pm

 

District 4
Friday, September 11, 2015
Bucktail (1-0) at North Penn (1-0) 7pm
Central Columbia (0-1) at Loyalsock  (1-0) 7pm
Col-Mont Vo-Tech (0-1) at Nanticoke (0-1) 7pm
East Juniata (0-1) at Pine Grove (0-1) 7pm
Hughesville (1-0) at Athens (1-0) 7pm
Mifflin County (0-1) at Williamsport (1-0) 7pm
Mifflinburg (0-1) at Danville (1-0) 7pm
Milton (0-1) at Warrior Run (0-1) 7pm
Montoursville (1-0) at Lewisburg (1-0) 7pm
Mount Carmel (0-1) at Selinsgrove (1-0) 7pm
Sayre (0-1) at Canton Area (1-0) 7pm
Shikellamy (0-1) at Jersey Shore (1-0) 7pm
South Williamsport (0-1) at Towanda (0-1) 7pm
Southern Columbia (1-0) at Bloomsburg (0-1) 7pm
Susquenita (1-0) at Line Mountain (0-1) 7pm
Troy Area (1-0) at Cowanesque Valley (0-1) 7pm
Wellsboro (1-0) at Muncy (1-0) 7pm
Wyalusing (1-0) at Montgomery (0-1) 7pm

 

District 5
Friday, September 11, 2015
Alleghany (MD) at Chestnut Ridge (1-0) 7pm
Blacklick Valley (0-1) at Meyersdale (1-0) 7pm
Central Cambria (0-1) at Bedford (1-0) 7pm
Conemaugh Township (1-0) at Berlin-Brothersvalley (1-0) 7pm
Everett (0-1) at Glendale (0-1) 7pm
Ferndale (0-1) at Windber (0-1) 7pm
Forest Hills (1-0) at Somerset (1-0) 7pm
North Star (0-1) at Portage (1-0) 7pm
Northern Bedford (1-0) at Tussey Mountain (0-1) 7pm

Saturday, September 12, 2015
Shade (0-1) at Conemaugh Valley (1-0) 1pm

 

District 6
Friday, September 11, 2015
Altoona (1-0) at McKeesport (1-0) 7pm
Bellwood-Antis (0-1) at Moshannon Valley (1-0) 7pm
Bishop Carroll (0-1) at Greater Johnstown (1-0) 7pm
Blacklick Valley (0-1) at Meyersdale (1-0) 7pm
Blairsville (0-1) at Marion Center (1-0) 7pm
Cambria Heights (0-1) at Bishop McCort (0-1) 7pm
Central Cambria (0-1) at Bedford (1-0) 7pm
Central Martinsburg (1-0) at Tyrone (1-0) 7pm
Claysburg-Kimmel (1-0) at West Branch (1-0) 7pm
Everett (0-1) at Glendale (0-1) 7pm
Ferndale (0-1) at Windber (0-1) 7pm
Forest Hills (1-0) at Somerset (1-0) 7pm
Franklin Regional (1-0) at Hollidaysburg (0-1) 7pm
Huntingdon (1-0) at Bellefonte (0-1) 7pm
Juniata Valley (0-1) at Mount Union (0-1) 7pm
North Star (0-1) at Portage (1-0) 7pm
Northern Cambria (0-1) at Penns Manor (1-0) 7pm
Penn Cambria (0-1) at Richland Township (0-1) 7pm
Penns Valley (0-1) at Clearfield (0-1) 7pm
Philipsburg-Osceola (0-1) at Bald Eagle Area (0-1) 7pm
Purchase Line (1-0) at Ligonier Valley (1-0) 7pm
Saltsburg (0-1) at Homer-Center (0-1) 7pm
Shamokin (1-0) at Central Mountain (0-1) 7pm
Southern Huntingdon (1-0) at Williamsburg (0-1) 7pm
United (0-1) at Saint Joseph’s Catholic (0-1) 7pm

Saturday, September 12, 2015
Bishop Guilfoyle (1-0) at Westmont Hilltop (1-0) 1pm
Shade (0-1) at Conemaugh Valley (1-0) 1pm

District 7 (WPIAL)
Friday, September 11, 2015
Aliquippa (1-0) at Laurel (0-1) 7pm
Altoona (1-0) at McKeesport (1-0) 7pm
Ambridge (1-0) at Hopewell (0-1) 7pm
Armstrong (1-0) at Mars (1-0) 7pm
Avella (0-1) at California (0-1) 7pm
Beaver (1-0) at Quaker Valley (1-0) 7pm
Beaver Falls (1-0) at Southmoreland (1-0) 7pm
Bentworth (1-0) at West Greene (0-1) 7pm
Bethlehem-Center (1-0) at Greensburg Central Catholic (1-0) 7pm
Brownsville (0-1) at Waynesburg Central (0-1) 7pm
Burgettstown (1-0) at Washington (1-0) 7pm
Burrell (0-1) at Shady Side Academy (0-1) 7pm
Canton McKinley (OH) at McDowell (0-1) 7pm
Cardinal Wuerl North Catholic (1-0) at Chartiers-Houston (0-1) 7pm
Carlynton (0-1) at Sto-Rox (0-1) 7pm
Carmichaels (0-1) at Mapletown (0-1) 7pm
Charleroi (0-1) at McGuffey (0-1) 7pm
Deer Lakes (1-0) at Valley (1-0) 7pm
Derry Area (0-1) at Mount Pleasant (1-0) 7pm
East Allegheny (0-1) at Steel Valley (1-0) 7pm
Ellwood City (0-1) at New Brighton (1-0) 7pm
Franklin Regional (1-0) at Hollidaysburg (0-1) 7pm
Greensburg-Salem (0-1) at Knoch (0-1) 7pm
Hampton (1-0) at Indiana (0-1) 7pm
Highlands (1-0) at Apollo-Ridge (1-0) 7pm
Jefferson-Morgan (1-0) at Frazier (1-0) 7pm
Leechburg (1-0) at Springdale (1-0) 7pm
Mount Lebanon (1-0) at Moon (1-0) 7pm
Neshannock (1-0) at Shenango (1-0) 7pm
Northgate (0-1) at Vincentian (0-1) 7pm
Norwin (1-0) at Hempfield (0-1) 7pm
Penn-Trafford (1-0) at Connellsville (0-1) 7pm
Perry Traditional (0-1) at Gateway (1-0) 7pm
Riverview (0-1) at Monessen (0-1) 7pm
Rochester (0-1) at South Side (0-1) 7pm
Serra Catholic (0-1) at Jeannette (1-0) 7pm
South Fayette (1-0) at Keystone Oaks (0-1) 7pm
Summit Academy (0-1) at Freeport (1-0) 7pm
West Allegheny (1-0) at Chartiers Valley (1-0) 7pm
Belle Vernon (1-0) at Thomas Jefferson (0-1) 7:30pm
Bethel Park (0-1) at Woodland Hills (1-0) 7:30pm
Butler (0-1) at Baldwin (0-1) 7:30pm
Canon-McMillan (0-1) at Penn Hills (0-1) 7:30pm
Central Valley (0-1) at Blackhawk (0-1) 7:30pm
Elizabeth-Forward (0-1) at Albert Gallatin (0-1) 7:30pm
Fort Cherry (1-0) at Brentwood (1-0) 7:30pm
Fox Chapel (0-1) at Seneca Valley (0-1) 7:30pm
Greater Latrobe (0-1) at Kiski Area (0-1) 7:30pm
Laurel Highlands (1-0) at Trinity (7) (0-1) 7:30pm
Mohawk (0-1) at Freedom (0-1) 7:30pm
Montour (1-0) at New Castle (0-1) 7:30pm
North Allegheny (1-0) at Pine-Richland (1-0) 7:30pm
Plum (1-0) at North Hills (1-0) 7:30pm
Ringgold (1-0) at Uniontown (0-1) 7:30pm
Shaler (0-1) at Pittsburgh Central Catholic (1-0) 7:30pm
Upper Saint Clair (1-0) at Peters Township (0-1) 7:30pm
West Shamokin (0-1) at South Park (0-1) 7:30pm
Yough (1-0) at West Mifflin (1-0) 7:30pm
Avonworth (1-0) at Our Lady of the Sacred Heart (0-1) 8pm

Saturday, September 12, 2015
Riverside (1-0) at Western Beaver (0-1) 12:30pm
Clairton (1-0) at Wilkinsburg (0-1) 1pm
South Allegheny (1-0) at Seton-LaSalle (1-0) 7pm
Union (1-0) at Bishop Canevin (0-1) 7pm

 

District 8
Thursday, September 10, 2015
Carrick (0-1) at Brashear (1-0) 7pm

Friday, September 11, 2015
Perry Traditional (0-1) at Gateway (1-0) 7pm
Westinghouse (1-0) at University Prep (1-0) 7pm

Saturday, September 12, 2015
Allderdice (0-1) at Perry Traditional (0-1) 7pm

 

District 9
Friday, September 11, 2015
Allegheny-Clarion Valley (0-1) at Saint Marys (1-0) 7pm
Bradford (0-1) at Oil City (1-0) 7pm
Brockway (1-0) at Coudersport (0-1) 7pm
Brookville (0-1) at Union (0-1) 7pm
Clarion-Limestone (0-1) at Moniteau (0-1) 7pm
Curwensville (1-0) at Otto-Eldred (0-1) 7pm
Elk County Catholic (1-0) at Port Allegany (0-1) 7pm
Kane Area (1-0) at Smethport (0-1) 7pm
Meadville (1-0) at DuBois (1-0) 7pm
Penns Valley (0-1) at Clearfield (0-1) 7pm
Punxsutawney (1-0) at Keystone (1-0) 7pm
Redbank Valley (1-0) at Karns City (1-0) 7pm
Ridgway (1-0) at Cameron County (0-1) 7pm

Saturday, September 12, 2015
Clarion Area (1-0) at Sheffield (0-1) 1:30pm

 

District 10
Friday, September 11, 2015
Warren (0-1) at Titusville (0-1) 6pm
Bradford (0-1) at Oil City (1-0) 7pm
Canton McKinley (OH) at McDowell (0-1) 7pm
Cathedral Prep (0-1) at Strong Vincent (0-1) 7pm
Central Tech (1-0) at General McLane (1-0) 7pm
Conneaut (1-0) at Franklin (1-0) 7pm
Corry (0-1) at Grove City (0-1) 7pm
Eisenhower (0-1) at Youngsville (0-1) 7pm
Erie East (0-1) at Sharpsville (1-0) 7pm
Greenville (1-0) at Slippery Rock (1-0) 7pm
Harbor Creek (0-1) at Seneca (1-0) 7pm
Hickory (1-0) at Sharon (0-1) 7pm
Iroquois (1-0) at Maplewood (1-0) 7pm
Lakeview (1-0) at West Middlesex (1-0) 7pm
Meadville (1-0) at DuBois (1-0) 7pm
Mercer (1-0) at Wilmington (1-0) 7pm
Mercyhurst Prep (1-0) at Fairview (0-1) 7pm
North East (0-1) at Fort LeBoeuf (0-1) 7pm
Northwestern (0-1) at Girard (0-1) 7pm
Reynolds (1-0) at Farrell (1-0) 7pm
Saegertown (0-1) at Cambridge Springs (0-1) 7pm
Union City (0-1) at Cochranton (0-1) 7pm

District 11
Friday, September 11, 2015
Bangor (0-1) at Northwestern Lehigh (0-1) 7pm
Berwick (1-0) at Pottsville (0-1) 7pm
Bethlehem Catholic (0-1) at Pleasant Valley (0-1) 7pm
Bethlehem Freedom (1-0) at Nazareth (1-0) 7pm
Blue Mountain (1-0) at North Schuylkill (1-0) 7pm
East Juniata (0-1) at Pine Grove (0-1) 7pm
East Stroudsburg North (0-1) at Dieruff (0-1) 7pm  Notes: Youth Night
Easton (1-0) at Emmaus (1-0) 7pm
Jim Thorpe Area (1-0) at Shenandoah Valley (0-1) 7pm
Lehighton (1-0) at Minersville (0-1) 7pm
Marian Catholic (1-0) at Panther Valley (0-1) 7pm
Millersburg (0-1) at Williams Valley (0-1) 7pm
Northern Lehigh (1-0) at Saucon Valley (1-0) 7pm
Notre Dame (1-0) at Catasauqua (1-0) 7pm
Parkland (1-0) at Northampton (1-0) 7pm
Pocono Mountain East (0-1) at East Stroudsburg South (0-1) 7pm
Salisbury Township (0-1) at Palisades (0-1) 7pm
Schuylkill Haven (1-0) at Mahanoy Area (0-1) 7pm
Stroudsburg (0-1) at Pocono Mountain West (0-1) 7pm
Tamaqua (0-1) at Schuylkill Valley (0-1) 7pm
Tri-Valley (1-0) at Upper Dauphin (0-1) 7pm
William Allen (0-1) at Bethlehem Liberty (1-0) 7pm

 

Saturday, September 12, 2015
Nativity BVM (0-1) at Jenkintown (1-0) 1pm
Palmerton (1-0) at Pen Argyl (0-1) 1:30pm
Southern Lehigh (1-0) at Wilson Area (0-1) 1:30pm
Whitehall (1-0) at Allentown Central Catholic (1-0) 2:30pm

 

District 12
Thursday, September 10, 2015
Strawberry Mansion (0-1) at School of the Future (0-1) 3pm
Kipp-DuBois (0-1) at Boys Latin (1-0)
Olney (1-0) at Jules E. Mastbaum (1-0) 6pm

Friday, September 11, 2015
Dobbins Randolph at Abraham Lincoln (0-1) 3pm
Roxborough (0-1) at Academy of Palumbo (0-1) 3pm
Springside Chestnut Hill (1-0) at Philadelphia Central (0-1) 3pm
Conwell Egan (1-0) at Martin Luther King (0-1) 6pm
Thomas Edison (0-1) at Overbrook (0-1) 6pm
West Philadelphia (1-0) at John Bartram (1-0) 6pm
Father Judge (1-0) at Northeast (1-0) 6:30pm
Germantown Academy (1-0) at Prep Charter (1-0) 6:30pm
Simon Gratz (0-1) at Archbishop Wood (1-0) 6:30pm
Bishop McDevitt (1-0) at Cheltenham (0-1) 7pm
Bonner-Prendie (0-1) at Garnet Valley (0-1) 7pm
Downingtown East (1-0) at Roman Catholic (0-1) 7pm
Pennsbury (1-0) at LaSalle College HS (1-0) 7pm
South Philadelphia (1-0) at Glen Mills (0-1) 7pm
Springfield-Montco (1-0) at Lansdale Catholic (1-0) 7pm
Upper Moreland (1-0) at Archbishop Carroll (0-1) 7pm
North Penn (0-1) at West Catholic (1-0) 7:30pm

Saturday, September 12, 2015
Upper Darby (1-0) at Frankford (0-1) 11am
Haverford School (1-0) at Archbishop Ryan (0-1) 1pm
Mastery North Charter (0-1) at George Washington (0-1) 3pm
Saint Joseph’s Prep (1-0) at Don Bosco Prep (NJ) 6pm
William Penn Charter (0-1) at Neumann-Goretti (1-0) 6pm
Kensington (0-1) at Benjamin Franklin (1-0) 6:30pm
William Tennent (1-0) at Samuel S. Fels 7pm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *