PAFOOTBALLNEWS

Week 7 Scoreboard

Schedule and scores for Week 7 powered by

epa_125wpa_125

 

 

 

 

District 1 - Week 7   
Academy Park (5-2) 16 Interboro (3-4) 0
Boyertown (4-3) 13 Phoenixville (1-6) 7
Calvary Christian Academy (5-1) 29 New Hope Solebury (2-4) 28
Central Bucks East (3-4) 31 Norristown (3-4) 14
Central Bucks South (6-1) 23 Abington (3-4) 7
Cheltenham (4-3) 14Springfield-Montco (3-4) 0
Chester (2-5) 34 Penn Wood (0-7) 21
Coatesville (7-0) 42 Kennett (1-6) 7
Conestoga (5-2) 42 Marple-Newtown (4-3) 28
Council Rock South (4-3) 46 William Tennent (2-5) 41
Delaware County Christian (4-2) 43 Morrisville (0-6) 0
Downingtown East (5-2) 44 Avon Grove (0-7) 6
Downingtown West (5-2) 46 Bishop Shanahan (4-3) 21
Garnet Valley (6-1) 28 Penncrest (1-6) 7
Glen Mills (3-4) 40 Chichester (2-4) 7
Great Valley (6-1) 41 Oxford Area (1-6) 22
Harry S. Truman (4-3)42 Council Rock North (5-2) 40
Hatboro-Horsham (2-5)28 Wissahickon (2-5) 14
Haverford High (5-2) 21 Radnor (3-4) 0
Jenkintown (3-4) 42 Lower Moreland (0-7) 14
Lower Merion (2-5) 14 Harriton (1-6) 10
Middle Township (NJ)44Bristol (6-1)17
Neshaminy (3-4) 29 Souderton (3-4) 10
North Penn (4-3) 58 Bensalem (0-7) 13
Pennsbury (7-0) 41 Pennridge (5-2) 14
Perkiomen Valley (6-1) 55 Pope John Paul II (1-6) 6
Pottsgrove (5-2) 35 Pottstown (2-5) 7
Quakertown (6-0) 27 Central Bucks West (2-5) 7
Ridley (5-2) 20 Strath Haven (1-6)14
Spring-Ford (4-3) 49 Methacton (4-3) 20
Springfield-Delco (7-0) 34 Upper Darby (3-4) 33
Unionville (5-2) 49 Octorara Area (4-3) 6
Upper Dublin (6-1) 34 Plymouth-Whitemarsh (4-3) 28
Upper Moreland (5-2) 42 Upper Merion (0-7) 6
Upper Perkiomen (2-5) 27 Owen J. Roberts (1-6) 20
Valley Forge Military (4-2) 20Strawberry Mansion (0-7) 12
West Chester Henderson (6-1)35 West Chester East (3-4)14
West Chester Rustin (6-1) 42 Sun Valley (2-5) 6
District 2 - Week 7   
Berwick (5-2)52 Williamsport (1-6) 13
Carbondale Area (2-5) 34 Holy Cross (0-7) 24
Coughlin (4-3) 35 Pittston Area (3-4) 6
Crestwood (7-0) 28 Wyoming Valley West (5-2) 14
Delaware Valley (6-1) 35 Valley View (2-5) 15
Dunmore (6-1) 28 Lakeland (4-3) 14
G.A.R. (4-3) 37 Hanover Area (4-3) 12
Hazleton Area (1-6) 49 Tunkhannock (0-7) 19
Nanticoke (4-3) 28 Meyers (3-4) 12
Northwest Area (5-2) 34 Lake-Lehman (4-3) 26
Old Forge (7-0) 17 Lackawanna Trail (5-2) 14
Pius X (5-2) 40 Holy Redeemer (2-5) 15
Riverside (1-6) 17 Honesdale (4-3) 6
Scranton (6-1) 48 North Pocono (3-4) 6
Scranton Prep (6-1) 28 Abington Heights (4-3) 0
Susquehanna Community (5-2) 34Mid-Valley (0-7) 0
Wallenpaupack (3-4) 34West Scranton (1-6) 14
Western Wayne (5-2) 50 Montrose (1-6) 14
Wyoming Area (1-5) 17 Dallas (4-2) 10
District 3 - Week 7   
Annville-Cleona (6-1) 52 Kutztown (0-7) 6
Berks Catholic (7-0) 48 Hamburg (1-6) 34
Bermudian Springs (7-0) 38 Delone Catholic (3-4) 0
Bishop McDevitt (7-0) 49 Cedar Cliff (5-2) 33
Boiling Springs (4-3) 41 Milton Hershey (5-2) 27
Camp Hill (5-2) 55 Palmyra (2-5) 28
Central Dauphin (6-1) 45 Carlisle (3-4) 8
Central Dauphin East (6-1) 42 Chambersburg (1-6) 19
Central York (4-3) 38 Spring Grove (3-4) 21
Cocalico (5-2) 63 Elizabethtown (0-7) 14
Columbia (2-5) 35 Ephrata (0-7)7
Conrad Weiser (5-2) 38 Pottsville (0-7) 7
Dallastown (6-1) 28South Western (2-5) 27
Donegal (5-2) 41 Pequea Valley (3-4) 0
East Juniata (1-6) 15 Susquenita (0-7) 14
Eastern York (4-3) 48 Susquehannock (0-7) 0
Exeter Township (5-1)35 Muhlenberg (2-5) 2
Fairfield (5-2) 34York County Tech (1-6) 8
Gettysburg (6-1) 85 Kennard-Dale (1-6) 12
Governor Mifflin (6-1) 42 Daniel Boone (4-3) 19
Greencastle-Antrim (5-2) 31James Buchanan (2-5) 28
Hempfield (4-3) 34 Cedar Crest (1-6) 8
J.P. McCaskey (3-4) 31 Warwick (2-5) 17
Lancaster Catholic (3-4) 49 Lebanon (2-5) 34
Line Mountain (3-4) 14 Upper Dauphin (4-3) 7
Littlestown (2-5) 49 Hanover (1-6) 20
Lower Dauphin (6-1) 38 Mechanicsburg (2-5) 21
Manheim Central (6-1) 56 Lampeter-Strasburg (5-2) 28
Manheim Township (4-2) 28 Penn Manor (5-1) 21
Middletown (4-3)36 Trinity (3-4)8
Nativity BVM (3-4) 42Carson Long (0-5)6
Newport (5-2) 48 Millersburg (3-4) 28
Northern Lebanon (6-1) 26 ELCO (2-5) 14
Reading (4-3) 27 Dover (4-3) 20
Red Land (6-1) 41 Big Spring (2-5) 0
Red Lion (4-3) 21 New Oxford (0-7) 7
Schuylkill Valley (4-3) 43 Twin Valley (1-6) 14
Shippensburg (3-4) 10 Northern (3-4) 7
Solanco (4-3) 30Garden Spot (5-2)23
Steelton-Highspire (3-4) 34 West Perry (0-7) 7
Susquehanna Township (1-6) 27 Hershey (2-5) 7
Tri-Valley (4-3) 41 Halifax (1-6) 14
Waynesboro (3-4) 54 East Pennsboro (6-1) 28
West York (6-1) 58 York Suburban (3-4) 7
William Penn (3) (2-5) 20 Northeastern (3-4) 17
Wilson West Lawn (7-0) 61 Conestoga Valley (2-5) 14
Wyomissing Area (7-0)43 Fleetwood (4-3) 14
York Catholic (5-2) 41 Biglerville (3-4) 10
District 4 - Week 7   
Athens (2-5) 34 Wyalusing (4-3) 28
Berwick (5-2) 52 Williamsport (1-6) 13
Canton (3-4) 51 Montgomery (2-5) 6
Col-Mont Vo-Tech (2-5) 40 Bucktail (0-7) 6
East Juniata (1-6) 15 Susquenita (0-7) 14
Jersey Shore (7-0) 47 Milton (1-6) 0
Lewisburg (5-2) 41 Danville (1-6) 0
Line Mountain (3-4) 14 Upper Dauphin (4-3) 7
Loyalsock Township (5-2) 32 Hughesville (4-3) 13
Muncy (3-4) 34 Sayre (2-5) 8
North Penn (7-0) 44 Troy (6-1) 33
North Schuylkill (7-0)53 Mount Carmel (4-3) 21
Selinsgrove (6-1) 35 Montoursville (3-4) 0
Shamokin (4-3) 27Shikellamy (4-3) 13
South Williamsport (6-1) 56 Cowanesque Valley (1-6) 0
Southern Columbia (7-0) 57 Warrior Run (2-5) 0
Towanda (5-2) 38 Central Columbia (2-5) 28
Wellsboro (6-1) 28 Bloomsburg (2-5) 24
District 5 - Week 7   
Bedford (6-1) 47 Richland Township (2-5) 29
Berlin-Brothersvalley (6-1) 31 Meyersdale (6-1) 6
Chestnut Ridge (6-1) 52 Saint Joseph's Academy (1-6) 16
Mount Union (7-0) 48Everett (4-3) 19
Northern Bedford (4-3) 49 West Branch (1-6) 0
Portage (7-0) 63 Connemaugh Township (2-5) 0
Shade (4-3) 34 North Star (2-5) 12
Somerset (7-0) 54 Bishop McCort (2-5) 14
Tussey Mountain (5-1) 56 Juniata Valley (1-5) 0
Windber (3-4) 42Conemaugh Valley (1-6) 0
District 6 - Week 7   
Altoona (5-2) 28 Kiski Area (0-7) 10
Bald Eagle (2-5) 32 Huntingdon (3-4) 12
Bedford (6-1)47 Richland Township (2-5) 29
Bellefonte (2-5) 20 Penns Valley (2-5) 12
Bellwood-Antis (5-2) 42 Southern Huntingdon (3-4) 14
Bishop Guilfoyle (7-0) 42 Cambria Heights (1-6) 0
Blacklick Valley (4-3) 43 Ferndale (0-7) 18
Blairsville (7-0) 35 Penns Manor (5-2) 19
Central Martinsburg (5-2) 40Philipsburg-Osceola (0-7) 7
Chestnut Ridge (6-1) 52 Saint Joseph's Catholic (1-6) 16
Clearfield (5-2) 26 Tyrone (6-1) 14
Cumberland Valley (5-2) 35 Mifflin County (2-5) 13
Elk County Catholic (6-1) 24 Northern Cambria (2-5) 20
Forest Hills (4-3) 32 Bishop Carroll (0-7) 19
Greater Johnstown (5-2) 48 Westmont Hilltop (1-6) 24
Hampton (7-0) 24 Hollidaysburg (4-3) 14
Harrisburg (4-3) 43 State College (3-4) 29
Homer-Center (6-1) 47 United (1-6) 0
Juniata (6-1) 50 Mountain Ridge (MD) 28
Ligonier Valley (4-3)28 Saltsburg (1-6) 8
Mifflinburg (2-5) 42 Central Mountain (1-6) 20
Moshannon Valley (4-3) 42 Glendale (2-5) 6
Mount Union (7-0) 20Everett (4-3) 13
Northern Bedford (4-3) 49 West Branch (1-6) 0
Penn Cambria (4-3) 14 Central Cambria (3-4) 10
Portage (7-1) 63 Conemaugh Township (2-5) 0
Purchase Line (4-3) 24 Marion Center (2-5) 19
Somerset (7-0) 54 Bishop McCort (2-5) 14
Tussey Mountain (6-1) 56 Juniata Valley (1-6) 0
Williamsburg (4-3) 40 Claysburg-Kimmel (1-6) 12
Windber (3-4) 42 Conemaugh Valley (1-6) 0
District 7 (WPIAL) - Week 7   
Aliquippa (7-0) 48 Freedom (1-6) 10
Altoona (5-2) 28 Kiski Area (0-7) 10
Apollo-Ridge (6-1)49 Freeport (3-4) 20
Baldwin (2-5) 24 Peters Township (2-5) 17
Beaver (5-2) 40 Laurel (2-5) 7
Beaver Falls (6-1) 49 Summit Academy (0-7) 8
Belle Vernon (3-4) 42 Albert Gallatin (0-7) 7
Bethel Park (4-3) 31 Penn Hills (5-2) 28
Bethlehem-Center (7-0) 70Avella (3-4) 7
Brentwood (4-3) 28 Chartiers-Houston (4-3) 9
California (1-6) 20 West Greene (1-6) 0
Cardinal Wuerl North Catholic (7-0) 28Avonworth (6-1) 0
Central Valley (7-0) 56 Chartiers Valley (2-5) 20
Clairton (7-0) 66 Serra Catholic (0-7) 0
Derry Area (3-4) 19 Brownsville (0-7) 18
East Allegheny (3-4) 20 South Allegheny (1-6) 13
Ellwood City (4-3) 46 Mohawk (1-6) 36
Ford City (3-4) 34 Deer Lakes (1-6) 27
Fort Cherry (3-4) 42Union (1-6) 18
Franklin Regional (5-2) 35 Greensburg-Salem (2-4) 0
Frazier (6-1)26 Carmichaels (3-4) 0
Gateway (3-4) 29 Indiana (4-3) 28
Greensburg Central Catholic (5-2) 42Wilkinsburg (1-6) 8
Hampton (7-0) 24 Hollidaysburg (4-3) 14
Hempfield (2-5) 28 Latrobe (1-6) 14
Highlands (7-0) 55Burrell (0-7) 7
Jeannette (6-1)52Monessen (4-3) 22
Kittanning (5-2) 34 Valley (3-4) 19
Knoch (3-4) 14Mars (4-3) 7
Mapletown (5-2) 40 Bentworth (3-4) 21
McGuffey (6-1) 35 Burgettstown (1-6) 0
McKeesport (6-1) 20 Plum (4-3) 3
Montour (5-2) 23 Blackhawk (2-5) 0
Moon (4-3) 48Hopewell (0-7) 22
Mount Pleasant (6-1) 71 Charleroi (0-7) 14
Neshannock (7-0) 49 Rochester (2-5) 14
New Castle (2-5) 45 Ambridge (1-6) 40
North Allegheny (5-2) 31Fox Chapel (3-4) 21
North Hills (5-2) 24 Mount Lebanon (5-2) 14
Northgate (3-4) 27 Western Beaver (1-6) 16
Norwin (5-2) 28 Connellsville (2-5) 12
OLSH (1-6) 42 Bishop Canevin (2-5) 21
Penn-Trafford (7-0) 63 Shaler (0-7) 3
Pine-Richland (7-0) 48Butler (2-5) 10
Pittsburgh Central Catholic (7-0) 45 Seneca Valley (1-6) 0
Ringgold (6-1) 66 Laurel Highlands (2-5) 27
Riverview (3-4) 25 Leechburg (1-6) 8
Seton-LaSalle (7-0) 24 Quaker Valley (4-3) 14
Shady Side Academy (5-2) 28 West Shamokin (2-5) 13
Shenango (5-2) 36 Vincentian (1-6) 6
South Fayette (7-0) 48 Sto-Rox (1-6) 8
South Park (5-2) 40Carlynton (0-7) 12
South Side Area (5-2) 24 Riverside (4-3) 14
Springdale (4-3) 38 Jefferson-Morgan (3-4) 8
Steel Valley (5-2) 50 Keystone Oaks (2-5) 7
Thomas Jefferson (7-0) 63Uniontown (0-7) 6
Trinity (7) (4-3) 63 Yough (0-7) 20
Upper Saint Clair (2-4) 28 Canon-McMillan (0-7) 0
Washington (7-0) 56New Brighton (5-2) 21
Waynesburg (5-2) 25 Southmoreland (4-3) 20
West Allegheny (7-0) 42 Woodland Hills (6-1) 41
West Mifflin (6-1) 13 Elizabeth-Forward (3-3) 6
District 8 - Week 7   
Allderdice (6-1) 15 University Prep (4-1) 8
Brashear (4-3) 46 Carrick (1-6)13
Perry Traditional (2-5)22Westinghouse (1-6) 20
District 9 - Week 7   
Cameron County (3-4) 43 Smethport (3-4) 6
Clarion (6-1) 47 Union (2-5) 12
Clearfield (5-2) 26 Tyrone (6-1) 14
Curwensville (6-1) 7Kane (5-2) 6
DuBois (5-2) 55 Bradford (1-6) 7
Elk County Catholic (6-1) 24 Northern Cambria (2-5) 20
Karns City (7-0) 43 Erie Central Tech (5-2)16
Keystone (2-5) 26 Clarion-Limestone (1-6) 12
Moniteau (5-2) 38 Brookville (1-6) 15
Otto-Eldred (1-6) 29 Port Allegany (1-6) 22
Punxsutawney (5-2) 28 Saint Marys (5-2) 21
Redbank Valley (6-0) 55 Allegheny-Clarion Valley (0-7) 20
Ridgway (7-0) 28 Brockway (4-3) 14
Sheffield (1-6) 36 Coudersport (1-6) 6
District 10 - Week 7   
Cathedral Prep (7-0) 49 St. Francis (NY) 14
Conneaut (6-1) 76 Mercer (1-6) 31
Fairview (5-2) 28 Franklin (1-6) 0
Farrell (4-3) 34 Grove City (0-7) 28
Fort LeBoeuf (3-4) 35 Corry (1-6) 15
Girard (6-1) 47Cambridge Springs (5-2)28
Greenville (6-1) 14 Reynolds (2-5) 7
Harbor Creek (4-3) 48 Union City (0-7) 8
Hickory (5-2) 41 Wilmington (4-2) 0
Karns City (7-0) 43 Erie Central Tech (5-2) 16
Lakeview (6-1) 55 Saegertown (2-5) 6
Mercyhurst Prep (2-5) 21 Maplewood (2-5) 18
North East (4-3) 28 Strong Vincent (1-6) 20
Oil City (5-2) 31 Titusville (3-4) 20
Seneca (4-3) 28 Iroquois (4-3) 26
Sharon (5-2) 40Northwestern (3-4) 0
Sharpsville (6-1) 41 Eisenhower (3-4) 7
Slippery Rock (7-0) 34General McLane (4-3) 0
St. Mary's (NY) 45 Erie East (0-7) 8
Warren (2-5) 79 Meadville (3-4) 78
West Middlesex (5-2) 80 Youngsville (1-6) 6
District 11 - Week 7   
Bethlehem Catholic (7-0) 52 Pocono Mountain East (1-6) 0
Bethlehem Freedom (7-0) 29 Whitehall (5-2) 28
Bethlehem Liberty (4-3)38 Northampton (1-6) 14
Blue Mountain (5-2) 47 Minersville (1-6) 0
Conrad Weiser (5-2) 38 Pottsville (0-7) 7
East Stroudsburg North (3-4) 40 Nazareth (2-5) 20
East Stroudsburg South (2-5) 37Pocono Mountain West (1-6) 33
Easton (7-0) 28 Parkland (5-2) 21
Emmaus (4-3) 31 Allentown Central Catholic (1-6) 28
Jim Thorpe (7-0) 29 Mahanoy Area (3-4) 22
Lehighton (5-2) 41 Panther Valley (1-6) 14
Marian Catholic (4-3) 40 Schuylkill Haven (3-4) 17
Nativity BVM (3-4) 42Carson Long (0-5) 6
North Schuylkill (7-0) 53Mount Carmel (4-3) 21
Northern Lehigh (5-2)14 Salisbury Township (3-4) 13
Palisades (5-2) 27Bangor (2-5) 7
Palmerton (5-2) 44 Catasauqua (3-4) 7
Pen Argyl (1-6) 21 Notre Dame (0-7) 7
Pius X (5-2) 40Holy Redeemer (2-5) 15
Pleasant Valley (4-3) 41 Louis E. Dieruff (2-5) 34
Saucon Valley (6-1) 28 Wilson Area (0-7) 6
Southern Lehigh (6-1) 40 Northwestern Lehigh (6-1) 37
Stroudsburg (7-0)50 William Allen (0-7) 0
Tamaqua (5-2) 47 Shenandoah Valley (0-7) 0
Tri-Valley (4-3) 41 Halifax (1-6) 14
Williams Valley (4-3) 27 Pine Grove (3-4) 13
District 12 - Week 7   
Abraham Lincoln (3-3) 38 Northeast (1-6) 0
Archbishop Ryan (3-4) 42 Archbishop Carroll (2-5) 7
Archbishop Wood (6-1) 48 Cardinal O'Hara (1-6) 6
Benjamin Franklin (6-0) 20 George Washington (4-3) 14
Bonner-Prendie (7-0) 30 Neumann-Goretti (3-4) 19
Delaware Valley Charter (7-0) 52 Kipp-DuBois (3-4) 6
Imhotep Charter (6-1) 57 Dobbins Vo-Tech (2-5) 6
John Bartram (5-2) 50Frankford (3-4) 21
Lansdale Catholic (4-3) 7 Conwell Egan Catholic (2-5) 6
Overbrook (3-4) 48 School of the Future (0-7) 0
Prep Charter (6-0) 48 Academy of Palumbo (1-6) 6
Roman Catholic (4-3) 20 Father Judge (4-3) 14
Roxborough (3-4) 34Olney (3-4) 22
Saint Joseph's Prep (3-3) 35LaSalle College HS (5-2) 31
Salesianum School (DE) 55 Martin Luther King (3-3) 26
Samuel S. Fels (2-5) 31 Philadelphia Central (1-6) 20
Simon Gratz (6-1) 39 Boys Latin (3-4) 0
South Philadelphia (2-5) 50 Jules E. Mastbaum (1-6) 0
Valley Forge Military (4-2) 20 Strawberry Mansion (0-7)12
West Catholic (4-3) 39 Bishop McDevitt (3-4) 6
West Philadelphia (5-1) 20 Mastery North (3-4) 19