PAFOOTBALLNEWS

Week 9 Scoreboard

 

Schedule and scores for Week 9 powered by

epa_125wpa_125

 

 

 

 

District 1 - Week 9   
Abington (5-4) 41 Bensalem (0-9) 6
Academy of the New Church (8-0) 28 Bristol (7-2) 27
Academy Park (7-2) 47 Penn Wood (0-9) 14
Bishop Shanahan (6-3) 35 Octorara Area (5-4) 6
Boyertown (5-4) 58 Pope John Paul II (1-8) 28
Central Bucks East (4-5) 2 Central Bucks West (2-7) 0
Chester (3-6) 14 Chichester (2-6) 13
Coatesville (9-0) 34 West Chester East (3-6) 14
Council Rock South (5-4)28 Norristown (3-6) 14
Delaware County Christian (6-2) 41 Valley Forge Military (4-4) 8
Downingtown East (6-3) 34 Downingtown West (6-3) 14
Garnet Valley (7-2) 44 Haverford High (6-3)41
George School (3-5) 35 Calvary Christian Academy (6-2) 21
Great Valley (8-1) 41 Unionville (5-4) 9
Harry S. Truman (6-3) 42 William Tennent (3-6) 21
Interboro (5-4) 35 Glen Mills (4-5) 8
Lower Moreland (1-8) 16 Morrisville (0-8) 7
Methacton (6-3) 56 Pottstown (2-7)12
New Hope Solebury (3-5) 6 Jenkintown (4-5) 0
North Penn (6-3) 17 Neshaminy (4-5) 13
Penncrest (2-7) 7Radnor (3-6) 6
Pennridge (5-3) 28 Souderton (3-5) 17
Pennsbury (8-1) 55 Central Bucks South (7-2) 7
Perkiomen Valley (8-1) 49 Pottsgrove (6-3) 21
Plymouth-Whitemarsh (6-3) 29 Cheltenham (5-4) 0
Quakertown Community (9-0) 48 Council Rock North (6-3) 32
Spring-Ford (5-3) 49 Owen J. Roberts (1-8) 13
Springfield-Delco (9-0) 28 Marple-Newtown (4-5) 7
Strath Haven (3-6) 58 Harriton (1-8) 14
Sun Valley (3-6) 56 Oxford Area (2-7) 34
Upper Darby (4-4) 43 Conestoga (6-3) 27
Upper Dublin (781) 41 Hatboro-Horsham (2-7) 1
Upper Merion (1-8) 14 Wissahickon (2-7) 7
Upper Moreland (5-3) 25 Springfield-Montco (4-4) 20
Upper Perkiomen (4-5) 21 Phoenixville (1-7) 6
West Chester Henderson (7-2) 41 Avon Grove (0-9) 14
West Chester Rustin (8-1) 48 Kennett (2-8) 6
District 2 - Week 9   
Berwick (7-2) 28Coughlin (5-4) 21
Carbondale Area (3-6) 15 Susquehanna Community (6-3) 5
Crestwood (9-0) 56 Williamsport (2-7) 20
Dallas (5-4) 47 Pittston Area (3-6) 6
Daniel Boone (5-3) 42 Hazleton Area (1-7) 27
Delaware Valley (8-1) 28 Scranton Prep (7-2) 20
Dunmore (8-1) 53 Montrose (1-8) 21
G.A.R. (6-3) 38 Nanticoke (4-5) 7
Holy Redeemer (3-6) 25Meyers (3-6) 18
Honesdale (6-3) 34 Western Wayne (5-4) 14
Lackawanna Trail (6-3) 40 Mid-Valley (0-9) 7
Lake-Lehman (6-3) 37 Hanover Area (5-4) 14
North Pocono (4-5) 7 Abington Heights (4-5) 0
Northwest Area (7-2) 56 Tunkhannock (0-9) 0
Old Forge (9-0) 48 Holy Cross (1-8) 0
Riverside (3-6) 7 Lakeland (4-5) 6
Valley View (3-6) 41 West Scranton (2-7) 14
Wallenpaupack (5-4) 24 Wyoming Area (2-7) 14
Wyoming Valley West (7-2) 24Scranton (6-3) 14
District 3 - Week 9   
Annville-Cleona (7-2) 56 Columbia (2-7) 20
Berks Catholic (9-0) 35 Kutztown (0-9) 14
Bermudian Springs (9-0) 42 Littlestown (2-7) 0
Biglerville (5-4) 28 Hanover (2-7) 6
Bishop McDevitt (9-0) 53 Red Land (7-2) 31
Boiling Springs (4-4) 44West Perry (0-8) 14
Camp Hill (7-2) 27 Trinity (3-6) 24
Cedar Cliff (7-2) 49 Hershey (2-7) 27
Central Dauphin East (8-1) 25 Carlisle (4-5) 24
Conestoga Valley (3-6) 28 Cedar Crest (2-7) 21
Conrad Weiser (6-3) 42Muhlenberg (2-7) 14
Cumberland Valley (7-2) 13State College (3-6) 0
Dallastown (8-1) 47 Central York (4-5) 21
Daniel Boone (6-3) 42Hazleton Area (1-8) 27
Delone Catholic (5-4) 36 York County Tech (1-8) 8
East Pennsboro (7-2) 49 Big Spring (2-7) 13
Eastern York (5-3) 21 Pine Grove (4-4) 14
ELCO (4-5) 55 Ephrata (0-9) 7
Fleetwood (5-4) 44 Twin Valley (2-7) 7
Garden Spot (7-2) 21 Manheim Central (6-3) 14
Gettysburg (8-1) 51 York Suburban (4-5) 14
Governor Mifflin (8-1) 31 Exeter (7-2) 28
Harrisburg (6-3) 47 Chambersburg (1-8) 10
Hempfield (6-3) 42 Warwick (2-7) 0
James Buchanan (3-6) 14Shippensburg (4-5) 0
Juniata (8-1)49 Susquenita (0-9) 0
Lampeter-Strasburg (7-2) 49Lebanon (2-7) 35
Lancaster Catholic (4-5) 25 Elizabethtown (0-9) 14
Lower Dauphin (8-1) 60 Northern (3-6) 0
Manheim Township (6-3) 49J.P. McCaskey (3-6) 13
Millersburg (4-5) 28 Upper Dauphin (4-4) 27
Milton Hershey (7-2) 28Palmyra (4-5) 24
Newport (7-2) 61 Halifax (1-8) 21
Northern Lebanon (8-1) 34 Donegal (6-3) 21
Pequea Valley (5-4) 23 Hamburg (1-8) 8
Pius X (7-2) 63 Carson Long (0-7) 2
Reading (5-4) 34 Pottsville (0-9) 14
Red Lion (6-3) 41 Spring Grove (3-6) 28
Solanco (6-3) 14 Cocalico (6-3)7
South Western (4-5) 16 Northeastern (4-5) 7
Steelton-Highspire (5-4) 19 Middletown (4-5) 7
Susquehanna Township (2-7) 42 Mechanicsburg (2-7) 21
Susquehannock (1-8) 10 Kennard-Dale (1-8) 9
Waynesboro (454) 28 Greencastle-Antrim (6-3) 14
West York (8-1) 51 Dover (4-5) 0
William Penn (3) (3-6) 43 New Oxford (0-9) 7
Wilson West Lawn (9-0) 28 Penn Manor (6-3) 7
Wyomissing (9-0) 53 Schuylkill Valley (4-5) 7
York Catholic (6-3) 42 Fairfield (5-4) 19
District 4 - Week 9   
Canton (5-4) 52 Cowanesque Valley (1-8) 27
Crestwood (9-0) 56 Williamsport (2-7) 20
Jersey Shore (9-0) 33Bald Eagle (2-7) 0
Lewisburg (6-3) 28 Warrior Run (2-7) 0
Loyalsock Township (7-2) 55Bloomsburg (2-7) 0
Mahanoy Area (4-5) 28 Col-Mont Vo-Tech (3-6) 0
Montoursville (5-4) 38 Hughesville (5-4) 3
Mount Carmel (6-3) 24 Central Columbia (3-6) 17
Muncy (4-5) 64Montgomery (2-7) 6
Nativity BVM (4-5) 34 Bucktail (0-8) 0
North Penn (8-1) 36 Wyalusing (5-4) 15
Selinsgrove (7-2) 42 Milton (1-8) 12
Shamokin (5-4) 33 Mifflinburg (3-6) 28
Shikellamy (5-4) 35 Danville (1-8) 7
South Williamsport (8-1) 55 Sayre (3-6) 24
Southern Columbia (9-0) 55Central Mountain (1-8) 13
Tri-Valley (5-4) 45 East Juniata (2-7) 16
Troy (8-1) 38Athens (3-6) 28
Wellsboro (7-2) 28 Towanda (5-4) 21
Williams Valley (6-3) 29 Line Mountain (4-5) 7
District 5 - Week 9   
Bedford (8-1) 42 Cambria Heights (1-8) 6
Berlin-Brothersvalley (8-1) 56 Blacklick Valley (4-5) 6
Chestnut Ridge (8-1) 31 Bellefonte (2-7) 0
Conemaugh Township (3-6) 60 Ferndale (0-9) 7
Everett (5-4) 28 Claysburg-Kimmel (1-8) 7
Meyersdale (7-2) 43 North Star (3-6) 7
Mount Union (9-0) 44 Tussey Mountain (7-2) 41
Shade (6-3) 27 Windber (4-5) 0
Somerset (9-0) 35 Penn Cambria (5-4) 7
Williamsburg (5-4) 35 Northern Bedford (4-5) 21
District 6 - Week 9   
Altoona (7-2) 42 Connellsville (3-6) 6
Bedford (8-1) 42 Cambria Heights (1-8) 6
Bellwood-Antis (7-2) 47Glendale (3-6) 6
Berlin-Brothersvalley (8-1) 56 Blacklick Valley (4-5) 6
Bishop Carroll (1-8) 35 Westmont Hilltop (1-8) 19
Bishop Guilfoyle (9-0) 42 Greater Johnstown (6-3) 3
Blairsville (9-0) 49 United (1-8) 13
Central Cambria (4-5) 33 Bishop McCort (2-7) 21
Central Dauphin (7-2) 47 Mifflin County (1-8) 0
Central Martinsburg (7-2) 41 Huntingdon (4-5) 15
Chestnut Ridge (8-1) 31 Bellefonte (2-7) 0
Clearfield (7-2) 50Philipsburg-Osceola (0-9) 3
Conemaugh Township (3-6) 60 Ferndale (0-9) 7
Everett (5-4) 28 Claysburg-Kimmel (1-8)7
Forest Hills (5-4) 35 Richland Township (3-6) 14
Homer-Center (7-2) 19 Ligonier Valley (4-5) 14
Indiana (6-3) 21 Hollidaysburg (4-5) 7
Moshannon Valley (6-3) 21 Southern Huntingdon (4-5) 13
Mount Union (8-0) 44 Tussey Mountain (7-2) 41
Northern Cambria (4-5) 24 Saltsburg (1-8) 14
Penns Manor (7-2) 28 Purchase Line (5-4) 19
Portage (9-0) 54Conemaugh Valley (1-8) 14
Saint Joseph's Catholic (2-7) 36 Marion Center (2-7) 16
Somerset (9-0) 35 Penn Cambria (5-4) 7
Susquenita (0-9) 49 Juniata (8-1) 0
Tyrone (8-1) 41 Penns Valley (2-7) 7
West Branch (2-7) 36 Juniata Valley (1-8) 28
Williamsburg (5-4) 35Northern Bedford (4-5) 21
District 7 (WPIAL) - Week 9   
Aliquippa (9-0) 56 Beaver Falls (7-2) 6
Altoona (7-2)42 Connellsville (3-6) 6
Ambridge (3-6) 40 Chartiers Valley (2-7) 35
Apollo-Ridge (8-1) 64 Burrell (0-9) 20
Avella (5-4) 62 West Greene (1-8) 15
Avonworth (8-1)24 Northgate (4-5) 7
Beaver (7-2) 49 Ellwood City (4-5) 12
Belle Vernon (5-4) 35 Elizabeth-Forward (3-6) 11
Bethel Park (6-3) 26 Baldwin (3-6) 13
Bethlehem-Center (8-1) 48 Bentworth (3-6) 7
Blackhawk (2-7) 21 Canon-McMillan (0-9) 13
Brentwood (6-3) 43 Bishop Canevin (2-7) 19
Burgettstown (2-6) 28 Brownsville (0-8) 7
Cardinal Wuerl North Catholic (9-0) 49 Shenango (6-3) 16
Central Valley (9-0) 28 West Allegheny (8-1) 17
Chartiers-Houston (5-4)31 Fort Cherry (3-6) 28
Clairton (9-0)54 Leechburg (2-7) 6
East Allegheny (4-5) 19 Carlynton (0-9) 0
Franklin Regional (6-3) 35 Gateway (4-5) 10
Frazier (9-0) 34 California (1-8) 12
Freedom (2-7) 28 Charleroi (1-8) 18
Freeport (5-4) 39 Valley (3-6) 30
Greensburg-Salem (3-6) 35 Uniontown (1-8) 21
Hempfield (3-6) 56Fox Chapel (4-5) 21
Highlands (9-0) 41 Shady Side Academy (6-3) 36
Indiana (6-3) 21 Hollidaysburg (4-5) 7
Jeannette (8-1) 36 Greensburg Central Catholic (5-4) 0
Jefferson-Morgan (4-5) 12 Carmichaels (3-6) 0
Kittanning (6-3)43 Ford City (3-6) 6
Knoch (4-5) 44 Yough (0-9) 0
Laurel (4-5) 63 Summit Academy (0-9) 20
Laurel Highlands (3-6) 49 Albert Gallatin (0-9) 21
Mapletown (7-2) 24 Monessen (4-5) 6
Mars (6-3) 20 Hampton (8-1) 14
McKeesport (8-1) 48 Kiski Area (0-9) 7
Montour (7-2) 54 Moon (4-5) 6
Mount Pleasant (7-2) 45 Southmoreland (4-5) 8
Neshannock (9-0) 48 Union (1-8) 19
New Brighton (6-3) 42 Mohawk (2-7) 7
New Castle (4-5) 49 Hopewell (0-9) 0
North Allegheny (7-2) 31 North Hills (6-3) 7
Penn Hills (7-2) 22 Woodland Hills (7-2) 15
Penn-Trafford (9-0) 49 Norwin (5-4) 0
Pine-Richland (9-0) 48 Peters Township (2-7) 21
Pittsburgh Central Catholic (8-1) 55 Butler (2-7) 14
Plum (5-4) 42 Latrobe (1-8) 7
Ringgold (8-1) 49 Trinity (5-4) 14
Riverside (5-4) 52 Vincentian (2-7) 14
Rochester (3-6) 46 OLSH (1-8) 13
Seneca Valley (2-7) 41 Shaler (0-9) 12
Serra Catholic (1-8)38 Wilkinsburg (1-8) 36
Seton-LaSalle (8-1) 20 Keystone Oaks (3-6) 7
South Fayette (9-0) 40 Quaker Valley (5-4) 21
South Park (7-2) 48 Sto-Rox (1-8) 8
South Side Area (6-3) 28 Western Beaver (2-7) 6
Springdale (6-3) 28 Riverview (4-5) 12
Steel Valley (6-3) 49 South Allegheny (2-7) 7
Thomas Jefferson (9-0) 52 West Mifflin (6-3) 20
Upper Saint Clair (4-5) 49 Mount Lebanon (5-4) 14
Washington (9-0) 27 McGuffey (7-2) 14
Waynesburg (6-3) 28 Derry Area (3-6) 19
West Shamokin (3-5) 34 Deer Lakes (1-7) 20
District 8 - Week 8   
Pittsburgh City League Semifinals
Allderdice (8-1)40Carrick (1-8)12
Brashear (5-3) 27University Prep (4-3) 8
District 9 - Week 9   
Bradford (2-7) 47 Brookville (2-7) 34
Clarion (8-1) 58 Redbank Valley (7-1) 46
Clearfield (7-2) 50 Philipsburg-Osceola (0-9) 3
DuBois (7-2) 50 General McLane (4-5) 30
Elk County Catholic (8-1) 19 Brockway (5-4) 17
Karns City (9-0) 43 Punxsutawney (6-3) 16
Keystone (3-6) 49 Allegheny-Clarion Valley (0-9) 0
Otto-Eldred (3-6) 32 Cameron County (4-5) 26
Port Allegany (2-6) 20 Sheffield (1-7) 0
Ridgway (8-1) 40 Curwensville (6-3) 28
Saint Marys (6-3)35 Moniteau (5-4) 6
Smethport (4-5) 22 Coudersport (1-8) 7
Union (4-5) 42 Clarion-Limestone (1-8) 6
District 10 - Week 9   
Cambridge Springs (7-2) 36Iroquois (5-4) 23
Cathedral Prep (9-0) 38 St. Joseph's (NY) 21
Cochranton (5-3) 36 Eisenhower (4-5) 28
Conneaut (8-1) 54Erie Central Tech (6-3) 40
DuBois (7-2) 50 General McLane (4-5) 30
Fairview (6-3) 30 North East (5-4) 27
Farrell (6-3) 19 Mercer (1-8) 7
Girard (7-2) 36 Harbor Creek (4-5) 19
Greenville (8-1) 22 Sharon (5-4) 20
Grove City (1-8) 55 Warren (3-6) 21
Hickory (7-2) 41 Titusville (3-6) 20
Lakeview (7-2) 42 Franklin (1-8) 20
Maplewood (3-6) 47 Union City (0-9) 26
McDowell (5-4) 28 Austintown Fitch (OH) 27
Meadville (5-4) 65 Erie East (0-9) 28
Northwestern (5-4) 8 Fort LeBoeuf (4-5) 7
Saegertown (3-6) 43 Youngsville (1-8) 18
Seneca (6-3) 38 Mercyhurst Prep (2-7) 7
Sharpsville (7-2) 40 Wilmington (5-3) 0
Slippery Rock (9-0) 55 Corry (1-8) 6
Strong Vincent (2-7) 20 Oil City (5-4) 19
West Middlesex (7-2)31 Reynolds (3-6) 7
District 11 - Week 9   
Bethlehem Catholic (8-1) 56 William Allen (0-9) 12
Bethlehem Liberty (5-4) 35 Allentown Central Catholic (2-7) 28
Blue Mountain (7-2) 28 Jim Thorpe (7-2) 18
East Stroudsburg North (4-5)35 Pocono Mountain West (1-8) 7
East Stroudsburg South (4-5) 21 Louis E. Dieruff (3-6) 7
Eastern York (6-3) 21 Pine Grove (4-5) 14
Easton (9-0) 47 Bethlehem Freedom (7-2) 27
Lehighton (7-2) 48 Tamaqua (5-4) 6
Mahanoy Area (4-5) 28 Col-Mont Vo-Tech (3-6) 0
Marian Catholic (6-3) 41 Shenandoah Valley (0-9) 0
Minersville (2-7) 8 Panther Valley (1-8) 0
Nativity BVM (4-5) 34 Bucktail (0-8) 0
North Schuylkill (9-0) 42 Schuylkill Haven (4-5) 8
Northwestern Lehigh (8-1) 42 Northern Lehigh (5-4) 6
Palisades (7-2) 40 Pen Argyl (2-7) 21
Palmerton (6-3) 38 Salisbury Township (4-5) 28
Parkland (7-2) 41 Nazareth (2-7) 6
Pius X (7-2) 63 Carson Long (0-7) 2
Pleasant Valley (6-3) 42 Pocono Mountain East (1-8) 20
Reading (5-4) 34 Pottsville (0-9) 14
Saucon Valley (8-1) 42 Notre Dame (0-9) 14
Southern Lehigh (8-1) 51Catasauqua (3-6) 6
Stroudsburg (9-0) ) 42 Northampton (1-8)7
Tri-Valley (5-4) 45 East Juniata (2-7) 16
Whitehall (7-2) 48 Emmaus (5-4) 41
Williams Valley (6-3) 29 Line Mountain (4-5) 7
Wilson Area (1-8) 42 Bangor (2-7) 21
District 12 - Week 9   
Archbishop Wood (8-1) 43 Archbishop Carroll (2-7) 0
Bonner-Prendie (7-1) at Cardinal O'Hara (1-7) 12:30PM
Boys Latin (4-5) 30School of the Future (0-9)6
Conwell Egan Catholic (3-6) 46 Bishop McDevitt (3-6) 28
Frankford (4-5) 18 South Philadelphia (3-6) 8
Imhotep Charter (8-1) 66West Philadelphia (6-2)6
John Bartram (6-3) 52 Samuel S. Fels (3-6) 6
LaSalle College HS (7-2) 31 Father Judge (4-5) 7
Martin Luther King (4-5) 28 George Washington (5-4) 14
Mastery North Charter (5-4) 17 Dobbins Vo-Tech (2-7) 13
Neumann-Goretti (5-4) 20 Lansdale Catholic (5-4) 14
Northeast (4-5) 36 Olney (4-5) 6
Overbrook (4-5) 26 Kensington (3-5) 7
Roxborough (4-5)20 Abraham Lincoln (2-6) 6
Saint Joseph's Prep (5-3) 43 Roman Catholic (4-5) 0
Simon Gratz (8-1) 57 Jules E. Mastbaum (1-8) 8
West Catholic (6-3) 18 Archbishop Ryan (4-5) 7