The Funding Zone
 
Advertise Here!
December 9-11 2021 Scoreboard
 

Head Coach Wins (200+)

 

Jim Roth surpassed George Curry in the State Championship game of 2020

(Currently Active)

Name Teams Win-lost-Ties
1 Jim Roth Southern Columbia Area 469-64-2
2 George Curry Lake-Lehman, Berwick, Wyoming Valley West, Berwick 455-99-5
3 Jack Henzes Jr. Dunmore 444-164-8
4 Jim Render Carrolton (OH), Uniontown, Upper St. Clair 406-141-6
5 Don Bailey Forest Hills 375-120-8
6 Mike Williams Manheim Central 348-75-3
7 Frank Pazzaglia Metuchen (NJ), Blakely, Valley View, Mid Valley 344-141-8
8 Joe Hamilton Midland, N. Brighton, Hempfield, Blackhawk 342-168-11
9 Bob Wolfrum Wyomissing 337-86-1
10 Kevin Clancy Archbishop Carroll, Strath Haven 332-143-2
11 Mike Pettine Central Bucks West 326-42-4
12 John Hayes Bellwood-Antis 323-103-2
13 Terry Verrelli Wilmington Area 314-129-3
14 Steve Lennox Dickinson (DE), Interboro (229 wins) 313-115-2
15 Stan Dakosty Marian Catholic 315-166-3
16 Tim Rimpfel Trinity, Bishop McDevitt, Cumberland Valley 307-100-3
17 George Novak Steel Valley, Woodland Hills 306-139-3
18 Gary Klingensmith Juniata 302-213-6
19 Bill Scott Elkton (MD), Warrior Run, Selinsgrove 301-175-1
20 Tim Janocko Clearfield Area 299-117-3
21 Jim Algeo Lansdale Catholic 293-183-15
22 Bill Cherpak Thomas Jefferson 292-50-0
23 “Jazz” Diminick Coal Twp., Susquenita, Kulpmont, Mount Carmel Area 290-91-9
24 Bob Stem Phillipsburg (NJ), Bethlehem Catholic (174 wins), Phillipsburg (NJ) 283-97-6
25 Jim Morgans Allentown CC, Salisbury, Bethlehem Freedom, Parkland 283-137-1
26 Bob Craig Newport, Cedar Cliff 282-144-11
27 Jack McCurry North Hills 281-108-9
28 Rick Pennypacker Pottsgrove 279-140-3
29 Gamp Pellegrini St. Thomas More, St. Joe’s Prep, Malvern Prep 277-144-9
30 Fred Ross Stroudsburg 272-222-4
31 J.P. Leidig Warren Area 270-124-27
32 Chuck Wagner Oakmont/Riverview, Fox Chapel, Springdale 270-202-11
33 Pat Tarquinio Ellwood City, Beaver Area 269-143-11
34 Phil Bridenbaugh New Castle 265-64-25
35 Jim Garry McDonald, Fort Cherry 265-153-14
36 Ed Christian East Stroudsburg, East Stroudsburg South 265-161-3
37 John Franco Altoona Area, Tyrone, Altoona Area 264-136-12
38 Rick Keeley Holy Name, Berks Catholic 263-143-3
39 Jim Cantafio Conestoga Valley, Wyoming Valley West, Wilson, Cedar Cliff 262-98-2
40 Ron Cohen Philadelphia George Washington 261-84-2
41 Jim Wildman Sharon Area 259-104-7
42 Nick Kotys Shickshinny, Bloomsburg, Pottsville, Coral Gables (FL) 258-59-16
43 Elmer Carroll Greensburg, Wilkinsburg, Easton Area, Abington 255-69-12
44 Pete Antimarino Pitcairn, Gateway 255-93-13
45 Howard Weigle Windber, Tamaqua, Johnstown, McKeesport 252-73-13
46 Jack Henzes, Sr. Blakely 251-51-14
47 Don Yannessa Aliquippa, Baldwin, Ambridge 249-137-7
48 J. Gawen Stoker Wellington Village (OH), Bald Eagle, Trinity, Indian Valley 248-197-4
49 Mike Ricci Garnet Valley 246-124-1
50 Bob Jacoby Bishop Canevin 243-176-7
51 Mike Zmijanac Aliquippa, Ringgold, Seton LaSalle 240-49-0
52 Tom Irwin Bishop Guilfoyle, Hollidaysburg, Bishop Guilfoyle 238-133-6
53 Frank Snyder, Sr. Williamstown, WV, Upper Dauphin, Susquehanna, Sus. Twp. 238-151-11
54 Dick Dilts Pine-Richland, Kiski Area 234-90-7
55 Larry Wiser Clarion, Central Clarion 238-106-1
56 Paul Farnan Pius X, Warren Hills (NJ), Bangor 231-107-13
57 Phil Marion Ridley 228-58-15
58 George Shue Littlestown, Red Lion 228-98-5
59 Ted Jackson Dallas 227-79-3
60 Paul Marranca Wyoming Area, Nanticoke, Wyoming Area, Hazleton Area 227-101-2
61 Joe McNicholas Ridley 226-28-3
62 Mina George Kanty Prep, Erie Cathedral Prep, Girard 225-121-3
63 Ken Millen Lansford, Tamaqua, Carlisle 223-81-22
64 Drew Darrah Souderton 223-140-6
65 Bob Stone Greenville Area 222-75-7
66 Hank Bernat Branford (FL), Owen J. Roberts 221-145-17
67 Harry Clarke Verona, Midway, Reynoldsville, Central-Martinsburg 221-86-16
68 Art Walker Jr. North Allegheny 220-66-0
69 Denny Frew Delone Catholic 220-101-3
70 Lindy Lauro New Castle 220-104-15
71 Gary Gouse Portage 219-84-0
72 George Smith McKeesport Area 217-110-5
73 Steve Shiffert Easton Area 216-89-1
74 Guy Montecalvo Washington, Canon-McMillan 216-97-2
75 Miller Moyer Canton 214-121-8
76 Art Walker, Sr. Mount Lebanon, Shady Side Academy 213-79-6
77 James “Rab” Currie Monessen, Charleroi 212-106-10
78 Tim Montgomery Shamokin, Williamsport, Altoona Area 212-112-3
79 Brad Livingston Central York 211-153-4
80 Lou Falconi Farrell Area 210-91-6
81 Dean McGee Northern Bedford County, Bedford Area 207-89-13
82 Frank Bongivengo Shenango 207-106-12
83 Butch Keller Honesdale, Western Wayne, Bishop O’Hara, Holy Cross 207-161-4
84 Dave Baker Central (6), Williamsburg 221-208-11
85 Ed Dalton McGuffey, Purchase Line, Mount Pleasant, Altoona and Trinity 208-148-1
86 Jim Bergen Montoursville 206-76-2
87 Gerry Page Laurel Valley 206-94-4
88 Gump May Bishop McDevitt, Hershey 206-164-5
89 Jeff Metheny Waynesburg Central, Hampton and Bethel Park 206-144-0
90 Ray Raffin Wyalusing Valley 205-145-7
91 Paul Simcoe Coudersport 204-78-8
92 Jim Fennell Kingston, Wyoming Valley West, Bishop Hoban 204-106-11
93 Frank Krevetski United, Bishop McCort, United, Somerset 204-110-4
94 Jack Yohe Columbia, Hempfield (3) 204-131-5
95 Bap Manzini Bellmar, Thomas Jefferson 203-74-8
96 Roger Grove Norristown 203-97-0
97 Harold Price Williamsburg, Windber Area, Hollidaysburg 203-99-8
98 Ed Conto Karns City, A-C Valley 203-126-3
99 Gene Matsook Rochester 202-63
100 Elio Ghigiarelli Old Forge 202-89-27
101 Jack Connor South Western, Hanover Area (3) 201-197-10
102 Don Early Bell Township, Washington Township, Freeport 200-51-8